| Gryning | 04:24 |
| Soluppgång | 05:15 |
| Solnedgång | 20:57 |
| Skymning | 21:49 |
| Dagslängd | 15h 41m 41s |
| Förändring sedan igår | 5m 23s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:15 | 20:57 | 15:41:41 | 0s |
| Imorgon | 05:12 | 21:00 | 15:47:01 | 5m 20s |
| Om en vecka | 04:56 | 21:15 | 16:18:40 | 36m 59s |
| Om två vecka | 04:38 | 21:32 | 16:54:20 | 1h 12m 39s |
| Om en månad | 04:03 | 22:09 | 18:06:06 | 2h 24m 25s |
| Om två månader | 03:44 | 22:39 | 18:55:24 | 3h 13m 43s |
| Om tre månader | 04:36 | 21:54 | 17:18:10 | 1h 36m 29s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:15 | 20:57 | 15:41:41 | 0s |
| Igår | 05:18 | 20:54 | 15:36:18 | -5m 23s |
| För en vecka sen | 05:35 | 20:39 | 15:03:51 | -37m 50s |
| För två veckor sen | 05:56 | 20:22 | 14:25:33 | -1h 16m 8s |
| För en månad sen | 05:45 | 18:42 | 12:57:15 | -2h 44m 26s |
| För två månader sen | 07:13 | 17:30 | 10:16:42 | -5h 24m 59s |
| För tre månader sen | 08:35 | 16:08 | 7:32:41 | -8h 9m 0s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 03:06 |
| Nautisk gryning | 03:06 - 04:24 |
| Borgerlig gryning | 04:24 - 05:15 |
| Dagsljus | 05:15 - 20:57 |
| Borgerlig skymning | 20:57 - 21:49 |
| Nautisk skymning | 21:49 - 23:06 |
| Astronomisk skymning | 23:06 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 41m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 18m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 03:06 | 3h 6m |
| – Nautisk gryning | 03:06 - 04:24 | 1h 17m |
| – Borgerlig gryning | 04:24 - 05:15 | 51m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:24 - 04:45 | 21m |
| – Gyllene timmen | 04:45 - 06:16 | 1h 31m |
| Soluppgång | 05:15 | |
| Passerat meridianen | 13:06 | |
| Solnedgång | 20:57 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:56 - 21:28 | 1h 31m |
| – Blå timmen | 21:28 - 21:49 | 21m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:57 - 21:49 | 51m |
| – Nautisk skymning | 21:49 - 23:06 | 1h 17m |
| – Astronomisk skymning | 23:06 - 00:00 | 53m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:53 | 06:36 | 19:50 | 20:33 | 13:13:51 |
| 02 | To | 05:49 | 06:33 | 19:52 | 20:35 | 13:19:23 |
| 03 | Fr | 05:46 | 06:30 | 19:55 | 20:38 | 13:24:55 |
| 04 | Lö | 05:43 | 06:27 | 19:57 | 20:41 | 13:30:26 |
| 05 | Sö | 05:40 | 06:24 | 19:59 | 20:43 | 13:35:58 |
| 06 | Må | 05:36 | 06:20 | 20:02 | 20:46 | 13:41:29 |
| 07 | Ti | 05:33 | 06:17 | 20:04 | 20:49 | 13:47:01 |
| 08 | On | 05:30 | 06:14 | 20:07 | 20:51 | 13:52:31 |
| 09 | To | 05:27 | 06:11 | 20:09 | 20:54 | 13:58:02 |
| 10 | Fr | 05:23 | 06:08 | 20:12 | 20:57 | 14:03:33 |
| 11 | Lö | 05:20 | 06:05 | 20:14 | 21:00 | 14:09:03 |
| 12 | Sö | 05:17 | 06:02 | 20:17 | 21:02 | 14:14:33 |
| 13 | Må | 05:14 | 05:59 | 20:19 | 21:05 | 14:20:04 |
| 14 | Ti | 05:10 | 05:56 | 20:22 | 21:08 | 14:25:33 |
| 15 | On | 05:07 | 05:53 | 20:24 | 21:11 | 14:31:03 |
| 16 | To | 05:04 | 05:50 | 20:27 | 21:13 | 14:36:32 |
| 17 | Fr | 05:00 | 05:47 | 20:29 | 21:16 | 14:42:00 |
| 18 | Lö | 04:57 | 05:44 | 20:32 | 21:19 | 14:47:30 |
| 19 | Sö | 04:54 | 05:41 | 20:34 | 21:22 | 14:52:57 |
| 20 | Må | 04:50 | 05:38 | 20:37 | 21:25 | 14:58:25 |
| 21 | Ti | 04:47 | 05:35 | 20:39 | 21:28 | 15:03:51 |
| 22 | On | 04:44 | 05:33 | 20:42 | 21:31 | 15:09:17 |
| 23 | To | 04:40 | 05:30 | 20:44 | 21:34 | 15:14:43 |
| 24 | Fr | 04:37 | 05:27 | 20:47 | 21:37 | 15:20:08 |
| 25 | Lö | 04:34 | 05:24 | 20:49 | 21:40 | 15:25:33 |
| 26 | Sö | 04:30 | 05:21 | 20:52 | 21:43 | 15:30:56 |
| 27 | Må | 04:27 | 05:18 | 20:54 | 21:46 | 15:36:18 |
| 28 | Ti | 04:24 | 05:15 | 20:57 | 21:49 | 15:41:41 |
| 29 | On | 04:20 | 05:12 | 21:00 | 21:52 | 15:47:01 |
| 30 | To | 04:17 | 05:10 | 21:02 | 21:55 | 15:52:21 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Torsby kommun |
| Befolkning | 205 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.28333° 12.75° 60°16'59.988''N 12°45'0''E |
| GeoNames | 2685686 |