| Gryning | 04:28 |
| Soluppgång | 05:16 |
| Solnedgång | 20:44 |
| Skymning | 21:33 |
| Dagslängd | 15h 28m 8s |
| Förändring sedan igår | 4m 59s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:16 | 20:44 | 15:28:08 | 0s |
| Imorgon | 05:14 | 20:47 | 15:33:06 | 4m 58s |
| Om en vecka | 04:58 | 21:01 | 16:02:23 | 34m 15s |
| Om två vecka | 04:41 | 21:17 | 16:35:08 | 1h 7m 0s |
| Om en månad | 04:10 | 21:50 | 17:40:03 | 2h 11m 55s |
| Om två månader | 03:54 | 22:17 | 18:23:29 | 2h 55m 21s |
| Om tre månader | 04:41 | 21:38 | 16:56:54 | 1h 28m 46s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:16 | 20:44 | 15:28:08 | 0s |
| Igår | 05:19 | 20:42 | 15:23:09 | -4m 59s |
| För en vecka sen | 05:35 | 20:28 | 14:52:55 | -35m 13s |
| För två veckor sen | 05:55 | 20:12 | 14:17:06 | -1h 11m 2s |
| För en månad sen | 05:41 | 18:35 | 12:54:07 | -2h 34m 1s |
| För två månader sen | 07:04 | 17:27 | 10:22:55 | -5h 5m 13s |
| För tre månader sen | 08:20 | 16:10 | 7:50:06 | -7h 38m 2s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 03:19 |
| Nautisk gryning | 03:19 - 04:28 |
| Borgerlig gryning | 04:28 - 05:16 |
| Dagsljus | 05:16 - 20:44 |
| Borgerlig skymning | 20:44 - 21:33 |
| Nautisk skymning | 21:33 - 22:42 |
| Astronomisk skymning | 22:42 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 28m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 31m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 03:19 | 3h 19m |
| – Nautisk gryning | 03:19 - 04:28 | 1h 9m |
| – Borgerlig gryning | 04:28 - 05:16 | 48m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:28 - 04:47 | 19m |
| – Gyllene timmen | 04:47 - 06:14 | 1h 26m |
| Soluppgång | 05:16 | |
| Passerat meridianen | 13:00 | |
| Solnedgång | 20:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:47 - 21:13 | 1h 26m |
| – Blå timmen | 21:13 - 21:33 | 19m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:44 - 21:33 | 48m |
| – Nautisk skymning | 21:33 - 22:42 | 1h 9m |
| – Astronomisk skymning | 22:42 - 00:00 | 1h 17m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:51 | 06:32 | 19:42 | 20:23 | 13:09:45 |
| 02 | To | 05:48 | 06:29 | 19:44 | 20:25 | 13:14:57 |
| 03 | Fr | 05:45 | 06:26 | 19:46 | 20:28 | 13:20:10 |
| 04 | Lö | 05:42 | 06:23 | 19:49 | 20:30 | 13:25:21 |
| 05 | Sö | 05:39 | 06:20 | 19:51 | 20:32 | 13:30:33 |
| 06 | Må | 05:36 | 06:17 | 19:53 | 20:35 | 13:35:45 |
| 07 | Ti | 05:32 | 06:15 | 19:55 | 20:37 | 13:40:55 |
| 08 | On | 05:29 | 06:12 | 19:58 | 20:40 | 13:46:07 |
| 09 | To | 05:26 | 06:09 | 20:00 | 20:43 | 13:51:18 |
| 10 | Fr | 05:23 | 06:06 | 20:02 | 20:45 | 13:56:28 |
| 11 | Lö | 05:20 | 06:03 | 20:05 | 20:48 | 14:01:39 |
| 12 | Sö | 05:17 | 06:00 | 20:07 | 20:50 | 14:06:48 |
| 13 | Må | 05:14 | 05:57 | 20:09 | 20:53 | 14:11:58 |
| 14 | Ti | 05:11 | 05:55 | 20:12 | 20:55 | 14:17:06 |
| 15 | On | 05:08 | 05:52 | 20:14 | 20:58 | 14:22:15 |
| 16 | To | 05:05 | 05:49 | 20:16 | 21:00 | 14:27:23 |
| 17 | Fr | 05:02 | 05:46 | 20:19 | 21:03 | 14:32:30 |
| 18 | Lö | 04:59 | 05:43 | 20:21 | 21:06 | 14:37:38 |
| 19 | Sö | 04:56 | 05:41 | 20:23 | 21:08 | 14:42:45 |
| 20 | Må | 04:52 | 05:38 | 20:26 | 21:11 | 14:47:50 |
| 21 | Ti | 04:49 | 05:35 | 20:28 | 21:14 | 14:52:55 |
| 22 | On | 04:46 | 05:32 | 20:30 | 21:16 | 14:57:59 |
| 23 | To | 04:43 | 05:30 | 20:33 | 21:19 | 15:03:03 |
| 24 | Fr | 04:40 | 05:27 | 20:35 | 21:22 | 15:08:07 |
| 25 | Lö | 04:37 | 05:24 | 20:37 | 21:24 | 15:13:09 |
| 26 | Sö | 04:34 | 05:21 | 20:40 | 21:27 | 15:18:10 |
| 27 | Må | 04:31 | 05:19 | 20:42 | 21:30 | 15:23:09 |
| 28 | Ti | 04:28 | 05:16 | 20:44 | 21:33 | 15:28:08 |
| 29 | On | 04:25 | 05:14 | 20:47 | 21:35 | 15:33:06 |
| 30 | To | 04:22 | 05:11 | 20:49 | 21:38 | 15:38:02 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Töreboda kommun |
| Befolkning | 408 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 58.8° 14.23333° 58°48'0''N 14°13'59.988''E |
| GeoNames | 2726920 |