| Gryning | 04:42 |
| Soluppgång | 05:27 |
| Solnedgång | 20:44 |
| Skymning | 21:29 |
| Dagslängd | 15h 16m 11s |
| Förändring sedan igår | 4m 39s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:27 | 20:44 | 15:16:11 | 0s |
| Imorgon | 05:25 | 20:46 | 15:20:49 | 4m 38s |
| Om en vecka | 05:11 | 20:59 | 15:48:04 | 31m 53s |
| Om två vecka | 04:55 | 21:14 | 16:18:24 | 1h 2m 13s |
| Om en månad | 04:26 | 21:44 | 17:17:48 | 2h 1m 37s |
| Om två månader | 04:13 | 22:09 | 17:56:47 | 2h 40m 36s |
| Om tre månader | 04:55 | 21:34 | 16:38:25 | 1h 22m 14s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:27 | 20:44 | 15:16:11 | 0s |
| Igår | 05:30 | 20:41 | 15:11:32 | -4m 39s |
| För en vecka sen | 05:45 | 20:28 | 14:43:14 | -32m 57s |
| För två veckor sen | 06:04 | 20:13 | 14:09:36 | -1h 6m 35s |
| För en månad sen | 05:47 | 18:39 | 12:51:22 | -2h 24m 49s |
| För två månader sen | 07:06 | 17:35 | 10:28:33 | -4h 47m 38s |
| För tre månader sen | 08:18 | 16:23 | 8:05:27 | -7h 10m 44s |
| Natt | 00:00 - 01:55 |
| Astronomisk gryning | 01:55 - 03:39 |
| Nautisk gryning | 03:39 - 04:42 |
| Borgerlig gryning | 04:42 - 05:27 |
| Dagsljus | 05:27 - 20:44 |
| Borgerlig skymning | 20:44 - 21:29 |
| Nautisk skymning | 21:29 - 22:32 |
| Astronomisk skymning | 22:32 - 00:16 |
| Natt | 00:16 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 16m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 43m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 1h 38m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 01:55 | 1h 55m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 01:55 - 03:39 | 1h 44m |
| – Nautisk gryning | 03:39 - 04:42 | 1h 2m |
| – Borgerlig gryning | 04:42 - 05:27 | 45m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:42 - 05:00 | 18m |
| – Gyllene timmen | 05:00 - 06:22 | 1h 22m |
| Soluppgång | 05:27 | |
| Passerat meridianen | 13:06 | |
| Solnedgång | 20:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:49 - 21:11 | 1h 22m |
| – Blå timmen | 21:11 - 21:29 | 18m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:44 - 21:29 | 45m |
| – Nautisk skymning | 21:29 - 22:32 | 1h 2m |
| – Astronomisk skymning | 22:32 - 00:16 | 1h 44m |
| Natt | 00:16 - 00:00 | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:00 | 06:39 | 19:45 | 20:24 | 13:06:07 |
| 02 | To | 05:57 | 06:36 | 19:47 | 20:27 | 13:11:02 |
| 03 | Fr | 05:54 | 06:34 | 19:49 | 20:29 | 13:15:57 |
| 04 | Lö | 05:51 | 06:31 | 19:52 | 20:31 | 13:20:50 |
| 05 | Sö | 05:48 | 06:28 | 19:54 | 20:34 | 13:25:45 |
| 06 | Må | 05:45 | 06:25 | 19:56 | 20:36 | 13:30:38 |
| 07 | Ti | 05:42 | 06:23 | 19:58 | 20:38 | 13:35:32 |
| 08 | On | 05:40 | 06:20 | 20:00 | 20:41 | 13:40:25 |
| 09 | To | 05:37 | 06:17 | 20:02 | 20:43 | 13:45:18 |
| 10 | Fr | 05:34 | 06:14 | 20:05 | 20:45 | 13:50:10 |
| 11 | Lö | 05:31 | 06:12 | 20:07 | 20:48 | 13:55:02 |
| 12 | Sö | 05:28 | 06:09 | 20:09 | 20:50 | 13:59:54 |
| 13 | Må | 05:25 | 06:06 | 20:11 | 20:52 | 14:04:45 |
| 14 | Ti | 05:22 | 06:04 | 20:13 | 20:55 | 14:09:36 |
| 15 | On | 05:19 | 06:01 | 20:15 | 20:57 | 14:14:26 |
| 16 | To | 05:16 | 05:58 | 20:18 | 21:00 | 14:19:16 |
| 17 | Fr | 05:13 | 05:56 | 20:20 | 21:02 | 14:24:05 |
| 18 | Lö | 05:11 | 05:53 | 20:22 | 21:04 | 14:28:53 |
| 19 | Sö | 05:08 | 05:50 | 20:24 | 21:07 | 14:33:41 |
| 20 | Må | 05:05 | 05:48 | 20:26 | 21:09 | 14:38:28 |
| 21 | Ti | 05:02 | 05:45 | 20:28 | 21:12 | 14:43:14 |
| 22 | On | 04:59 | 05:43 | 20:31 | 21:14 | 14:47:59 |
| 23 | To | 04:56 | 05:40 | 20:33 | 21:17 | 14:52:44 |
| 24 | Fr | 04:53 | 05:38 | 20:35 | 21:19 | 14:57:28 |
| 25 | Lö | 04:50 | 05:35 | 20:37 | 21:22 | 15:02:10 |
| 26 | Sö | 04:48 | 05:32 | 20:39 | 21:24 | 15:06:51 |
| 27 | Må | 04:45 | 05:30 | 20:41 | 21:27 | 15:11:32 |
| 28 | Ti | 04:42 | 05:27 | 20:44 | 21:29 | 15:16:11 |
| 29 | On | 04:39 | 05:25 | 20:46 | 21:32 | 15:20:49 |
| 30 | To | 04:36 | 05:23 | 20:48 | 21:34 | 15:25:26 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Svenljunga kommun |
| Befolkning | 540 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.34957° 12.89703° 57°20'58.452''N 12°53'49.308''E |
| GeoNames | 2685003 |