| Gryning | 04:42 |
| Soluppgång | 05:29 |
| Solnedgång | 20:51 |
| Skymning | 21:38 |
| Dagslängd | 15h 22m 15s |
| Förändring sedan igår | 4m 49s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:29 | 20:51 | 15:22:15 | 0s |
| Imorgon | 05:26 | 20:53 | 15:27:03 | 4m 48s |
| Om en vecka | 05:11 | 21:07 | 15:55:19 | 33m 4s |
| Om två vecka | 04:55 | 21:22 | 16:26:52 | 1h 4m 37s |
| Om en månad | 04:25 | 21:54 | 17:28:59 | 2h 6m 44s |
| Om två månader | 04:10 | 22:20 | 18:10:07 | 2h 47m 52s |
| Om tre månader | 04:55 | 21:43 | 16:47:42 | 1h 25m 27s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:29 | 20:51 | 15:22:15 | 0s |
| Igår | 05:31 | 20:49 | 15:17:26 | -4m 49s |
| För en vecka sen | 05:47 | 20:35 | 14:48:10 | -34m 5s |
| För två veckor sen | 06:06 | 20:19 | 14:13:25 | -1h 8m 50s |
| För en månad sen | 05:51 | 18:44 | 12:52:47 | -2h 29m 28s |
| För två månader sen | 07:12 | 17:38 | 10:25:43 | -4h 56m 32s |
| För tre månader sen | 08:26 | 16:24 | 7:57:44 | -7h 24m 31s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 03:36 |
| Nautisk gryning | 03:36 - 04:42 |
| Borgerlig gryning | 04:42 - 05:29 |
| Dagsljus | 05:29 - 20:51 |
| Borgerlig skymning | 20:51 - 21:38 |
| Nautisk skymning | 21:38 - 22:44 |
| Astronomisk skymning | 22:44 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 22m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 37m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 03:36 | 3h 36m |
| – Nautisk gryning | 03:36 - 04:42 | 1h 5m |
| – Borgerlig gryning | 04:42 - 05:29 | 46m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:42 - 05:01 | 18m |
| – Gyllene timmen | 05:01 - 06:25 | 1h 24m |
| Soluppgång | 05:29 | |
| Passerat meridianen | 13:10 | |
| Solnedgång | 20:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:55 - 21:19 | 1h 24m |
| – Blå timmen | 21:19 - 21:38 | 18m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:51 - 21:38 | 46m |
| – Nautisk skymning | 21:38 - 22:44 | 1h 5m |
| – Astronomisk skymning | 22:44 - 00:00 | 1h 15m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:02 | 06:42 | 19:50 | 20:30 | 13:07:59 |
| 02 | To | 05:59 | 06:39 | 19:52 | 20:33 | 13:13:03 |
| 03 | Fr | 05:56 | 06:37 | 19:55 | 20:35 | 13:18:06 |
| 04 | Lö | 05:53 | 06:34 | 19:57 | 20:38 | 13:23:09 |
| 05 | Sö | 05:50 | 06:31 | 19:59 | 20:40 | 13:28:12 |
| 06 | Må | 05:47 | 06:28 | 20:01 | 20:42 | 13:33:15 |
| 07 | Ti | 05:44 | 06:25 | 20:04 | 20:45 | 13:38:17 |
| 08 | On | 05:41 | 06:23 | 20:06 | 20:47 | 13:43:19 |
| 09 | To | 05:38 | 06:20 | 20:08 | 20:50 | 13:48:22 |
| 10 | Fr | 05:35 | 06:17 | 20:10 | 20:52 | 13:53:23 |
| 11 | Lö | 05:32 | 06:14 | 20:13 | 20:54 | 13:58:24 |
| 12 | Sö | 05:29 | 06:11 | 20:15 | 20:57 | 14:03:25 |
| 13 | Må | 05:26 | 06:09 | 20:17 | 20:59 | 14:08:26 |
| 14 | Ti | 05:23 | 06:06 | 20:19 | 21:02 | 14:13:25 |
| 15 | On | 05:20 | 06:03 | 20:22 | 21:04 | 14:18:25 |
| 16 | To | 05:17 | 06:00 | 20:24 | 21:07 | 14:23:24 |
| 17 | Fr | 05:14 | 05:58 | 20:26 | 21:09 | 14:28:22 |
| 18 | Lö | 05:11 | 05:55 | 20:28 | 21:12 | 14:33:20 |
| 19 | Sö | 05:08 | 05:52 | 20:31 | 21:14 | 14:38:17 |
| 20 | Må | 05:05 | 05:50 | 20:33 | 21:17 | 14:43:14 |
| 21 | Ti | 05:02 | 05:47 | 20:35 | 21:20 | 14:48:10 |
| 22 | On | 04:59 | 05:44 | 20:37 | 21:22 | 14:53:05 |
| 23 | To | 04:57 | 05:42 | 20:40 | 21:25 | 14:57:59 |
| 24 | Fr | 04:54 | 05:39 | 20:42 | 21:27 | 15:02:52 |
| 25 | Lö | 04:51 | 05:36 | 20:44 | 21:30 | 15:07:45 |
| 26 | Sö | 04:48 | 05:34 | 20:46 | 21:33 | 15:12:36 |
| 27 | Må | 04:45 | 05:31 | 20:49 | 21:35 | 15:17:26 |
| 28 | Ti | 04:42 | 05:29 | 20:51 | 21:38 | 15:22:15 |
| 29 | On | 04:39 | 05:26 | 20:53 | 21:40 | 15:27:03 |
| 30 | To | 04:36 | 05:24 | 20:55 | 21:43 | 15:31:49 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Stenungsunds kommun |
| Befolkning | 1414 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 58.1° 11.85° 58°6'0''N 11°51'0''E |
| GeoNames | 2687384 |