| Gryning | 03:42 |
| Soluppgång | 04:43 |
| Solnedgång | 20:55 |
| Skymning | 21:56 |
| Dagslängd | 16h 12m 23s |
| Förändring sedan igår | 6m 17s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:43 | 20:55 | 16:12:23 | 0s |
| Imorgon | 04:40 | 20:58 | 16:18:39 | 6m 16s |
| Om en vecka | 04:20 | 21:16 | 16:56:06 | 43m 43s |
| Om två vecka | 03:58 | 21:37 | 17:39:08 | 1h 26m 45s |
| Om en månad | 03:13 | 22:24 | 19:10:15 | 2h 57m 52s |
| Om två månader | 02:45 | 23:04 | 20:19:37 | 4h 7m 14s |
| Om tre månader | 03:54 | 22:02 | 18:08:44 | 1h 56m 21s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:43 | 20:55 | 16:12:23 | 0s |
| Igår | 04:46 | 20:52 | 16:06:06 | -6m 17s |
| För en vecka sen | 05:06 | 20:35 | 15:28:24 | -43m 59s |
| För två veckor sen | 05:30 | 20:14 | 14:44:23 | -1h 28m 0s |
| För en månad sen | 05:24 | 18:29 | 13:04:07 | -3h 8m 16s |
| För två månader sen | 07:03 | 17:05 | 10:02:45 | -6h 9m 38s |
| För tre månader sen | 08:38 | 15:30 | 6:52:19 | -9h 20m 4s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 01:51 |
| Nautisk gryning | 01:51 - 03:42 |
| Borgerlig gryning | 03:42 - 04:43 |
| Dagsljus | 04:43 - 20:55 |
| Borgerlig skymning | 20:55 - 21:56 |
| Nautisk skymning | 21:56 - 23:47 |
| Astronomisk skymning | 23:47 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 12m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 47m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 01:51 | 1h 51m |
| – Nautisk gryning | 01:51 - 03:42 | 1h 51m |
| – Borgerlig gryning | 03:42 - 04:43 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:42 - 04:07 | 25m |
| – Gyllene timmen | 04:07 - 05:51 | 1h 43m |
| Soluppgång | 04:43 | |
| Passerat meridianen | 12:49 | |
| Solnedgång | 20:55 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:47 - 21:31 | 1h 43m |
| – Blå timmen | 21:31 - 21:56 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:55 - 21:56 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 21:56 - 23:47 | 1h 51m |
| – Astronomisk skymning | 23:47 - 00:00 | 12m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:27 | 06:14 | 19:37 | 20:25 | 13:22:53 |
| 02 | To | 05:23 | 06:11 | 19:40 | 20:28 | 13:29:08 |
| 03 | Fr | 05:19 | 06:07 | 19:43 | 20:31 | 13:35:24 |
| 04 | Lö | 05:16 | 06:04 | 19:46 | 20:34 | 13:41:39 |
| 05 | Sö | 05:12 | 06:00 | 19:48 | 20:37 | 13:47:56 |
| 06 | Må | 05:08 | 05:57 | 19:51 | 20:40 | 13:54:11 |
| 07 | Ti | 05:04 | 05:54 | 19:54 | 20:43 | 14:00:27 |
| 08 | On | 05:01 | 05:50 | 19:57 | 20:46 | 14:06:44 |
| 09 | To | 04:57 | 05:47 | 20:00 | 20:50 | 14:13:00 |
| 10 | Fr | 04:53 | 05:43 | 20:03 | 20:53 | 14:19:16 |
| 11 | Lö | 04:49 | 05:40 | 20:06 | 20:56 | 14:25:33 |
| 12 | Sö | 04:46 | 05:37 | 20:08 | 20:59 | 14:31:49 |
| 13 | Må | 04:42 | 05:33 | 20:11 | 21:03 | 14:38:06 |
| 14 | Ti | 04:38 | 05:30 | 20:14 | 21:06 | 14:44:23 |
| 15 | On | 04:34 | 05:26 | 20:17 | 21:09 | 14:50:40 |
| 16 | To | 04:30 | 05:23 | 20:20 | 21:13 | 14:56:57 |
| 17 | Fr | 04:26 | 05:20 | 20:23 | 21:16 | 15:03:14 |
| 18 | Lö | 04:22 | 05:16 | 20:26 | 21:20 | 15:09:32 |
| 19 | Sö | 04:19 | 05:13 | 20:29 | 21:23 | 15:15:49 |
| 20 | Må | 04:15 | 05:10 | 20:32 | 21:27 | 15:22:07 |
| 21 | Ti | 04:11 | 05:06 | 20:35 | 21:30 | 15:28:24 |
| 22 | On | 04:07 | 05:03 | 20:37 | 21:34 | 15:34:41 |
| 23 | To | 04:03 | 04:59 | 20:40 | 21:37 | 15:40:58 |
| 24 | Fr | 03:59 | 04:56 | 20:43 | 21:41 | 15:47:15 |
| 25 | Lö | 03:55 | 04:53 | 20:46 | 21:45 | 15:53:33 |
| 26 | Sö | 03:50 | 04:49 | 20:49 | 21:48 | 15:59:50 |
| 27 | Må | 03:46 | 04:46 | 20:52 | 21:52 | 16:06:06 |
| 28 | Ti | 03:42 | 04:43 | 20:55 | 21:56 | 16:12:23 |
| 29 | On | 03:38 | 04:40 | 20:58 | 22:00 | 16:18:39 |
| 30 | To | 03:34 | 04:36 | 21:01 | 22:04 | 16:24:55 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sollefteå kommun |
| Befolkning | 245 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 63.15° 17.01667° 63°9'0''N 17°1'0.012''E |
| GeoNames | 2685881 |