| Gryning | 04:47 |
| Soluppgång | 05:30 |
| Solnedgång | 20:33 |
| Skymning | 21:16 |
| Dagslängd | 15h 3m 11s |
| Förändring sedan igår | 4m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:30 | 20:33 | 15:03:11 | 0s |
| Imorgon | 05:28 | 20:35 | 15:07:27 | 4m 16s |
| Om en vecka | 05:14 | 20:47 | 15:32:36 | 29m 25s |
| Om två vecka | 05:00 | 21:00 | 16:00:24 | 57m 13s |
| Om en månad | 04:34 | 21:28 | 16:54:18 | 1h 51m 7s |
| Om två månader | 04:22 | 21:51 | 17:29:05 | 2h 25m 54s |
| Om tre månader | 05:01 | 21:20 | 16:18:40 | 1h 15m 29s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:30 | 20:33 | 15:03:11 | 0s |
| Igår | 05:32 | 20:31 | 14:58:52 | -4m 19s |
| För en vecka sen | 05:46 | 20:19 | 14:32:39 | -30m 32s |
| För två veckor sen | 06:04 | 20:05 | 14:01:21 | -1h 1m 50s |
| För en månad sen | 05:45 | 18:33 | 12:48:18 | -2h 14m 53s |
| För två månader sen | 06:59 | 17:34 | 10:34:41 | -4h 28m 30s |
| För tre månader sen | 08:06 | 16:28 | 8:22:01 | -6h 41m 10s |
| Natt | 00:00 - 02:30 |
| Astronomisk gryning | 02:30 - 03:50 |
| Nautisk gryning | 03:50 - 04:47 |
| Borgerlig gryning | 04:47 - 05:30 |
| Dagsljus | 05:30 - 20:33 |
| Borgerlig skymning | 20:33 - 21:16 |
| Nautisk skymning | 21:16 - 22:13 |
| Astronomisk skymning | 22:13 - 23:33 |
| Natt | 23:33 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 2h 57m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 02:30 | 2h 30m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 02:30 - 03:50 | 1h 19m |
| – Nautisk gryning | 03:50 - 04:47 | 57m |
| – Borgerlig gryning | 04:47 - 05:30 | 42m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:47 - 05:04 | 17m |
| – Gyllene timmen | 05:04 - 06:22 | 1h 17m |
| Soluppgång | 05:30 | |
| Passerat meridianen | 13:01 | |
| Solnedgång | 20:33 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:41 - 20:59 | 1h 17m |
| – Blå timmen | 20:59 - 21:16 | 17m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:33 - 21:16 | 42m |
| – Nautisk skymning | 21:16 - 22:13 | 57m |
| – Astronomisk skymning | 22:13 - 23:33 | 1h 19m |
| Natt | 23:33 - 00:00 | 26m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:00 | 06:37 | 19:39 | 20:16 | 13:02:06 |
| 02 | To | 05:57 | 06:34 | 19:41 | 20:19 | 13:06:41 |
| 03 | Fr | 05:54 | 06:32 | 19:43 | 20:21 | 13:11:17 |
| 04 | Lö | 05:51 | 06:29 | 19:45 | 20:23 | 13:15:52 |
| 05 | Sö | 05:49 | 06:27 | 19:47 | 20:25 | 13:20:27 |
| 06 | Må | 05:46 | 06:24 | 19:49 | 20:27 | 13:25:01 |
| 07 | Ti | 05:43 | 06:21 | 19:51 | 20:29 | 13:29:35 |
| 08 | On | 05:41 | 06:19 | 19:53 | 20:31 | 13:34:09 |
| 09 | To | 05:38 | 06:16 | 19:55 | 20:33 | 13:38:42 |
| 10 | Fr | 05:35 | 06:14 | 19:57 | 20:36 | 13:43:15 |
| 11 | Lö | 05:32 | 06:11 | 19:59 | 20:38 | 13:47:47 |
| 12 | Sö | 05:30 | 06:09 | 20:01 | 20:40 | 13:52:19 |
| 13 | Må | 05:27 | 06:06 | 20:03 | 20:42 | 13:56:50 |
| 14 | Ti | 05:24 | 06:04 | 20:05 | 20:44 | 14:01:21 |
| 15 | On | 05:22 | 06:01 | 20:07 | 20:47 | 14:05:51 |
| 16 | To | 05:19 | 05:59 | 20:09 | 20:49 | 14:10:22 |
| 17 | Fr | 05:16 | 05:56 | 20:11 | 20:51 | 14:14:50 |
| 18 | Lö | 05:14 | 05:54 | 20:13 | 20:53 | 14:19:18 |
| 19 | Sö | 05:11 | 05:51 | 20:15 | 20:55 | 14:23:46 |
| 20 | Må | 05:08 | 05:49 | 20:17 | 20:58 | 14:28:13 |
| 21 | Ti | 05:06 | 05:46 | 20:19 | 21:00 | 14:32:39 |
| 22 | On | 05:03 | 05:44 | 20:21 | 21:02 | 14:37:03 |
| 23 | To | 05:00 | 05:42 | 20:23 | 21:04 | 14:41:27 |
| 24 | Fr | 04:58 | 05:39 | 20:25 | 21:07 | 14:45:50 |
| 25 | Lö | 04:55 | 05:37 | 20:27 | 21:09 | 14:50:12 |
| 26 | Sö | 04:52 | 05:35 | 20:29 | 21:11 | 14:54:32 |
| 27 | Må | 04:50 | 05:32 | 20:31 | 21:13 | 14:58:52 |
| 28 | Ti | 04:47 | 05:30 | 20:33 | 21:16 | 15:03:11 |
| 29 | On | 04:45 | 05:28 | 20:35 | 21:18 | 15:07:27 |
| 30 | To | 04:42 | 05:25 | 20:37 | 21:20 | 15:11:42 |
| Land | Sverige |
| Län | Skåne |
| Kommun | Sjöbo kommun |
| Befolkning | 239 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 55.60928° 13.91747° 55°36'33.408''N 13°55'2.892''E |
| GeoNames | 2724604 |