| Gryning | 04:46 |
| Soluppgång | 05:29 |
| Solnedgång | 20:32 |
| Skymning | 21:14 |
| Dagslängd | 15h 3m 1s |
| Förändring sedan igår | 4m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:29 | 20:32 | 15:03:01 | 0s |
| Imorgon | 05:26 | 20:34 | 15:07:17 | 4m 16s |
| Om en vecka | 05:13 | 20:46 | 15:32:24 | 29m 23s |
| Om två vecka | 04:59 | 20:59 | 16:00:10 | 57m 9s |
| Om en månad | 04:33 | 21:27 | 16:54:00 | 1h 50m 59s |
| Om två månader | 04:21 | 21:50 | 17:28:45 | 2h 25m 44s |
| Om tre månader | 05:00 | 21:18 | 16:18:25 | 1h 15m 24s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:29 | 20:32 | 15:03:01 | 0s |
| Igår | 05:31 | 20:30 | 14:58:42 | -4m 19s |
| För en vecka sen | 05:45 | 20:18 | 14:32:30 | -30m 31s |
| För två veckor sen | 06:02 | 20:04 | 14:01:15 | -1h 1m 46s |
| För en månad sen | 05:44 | 18:32 | 12:48:15 | -2h 14m 46s |
| För två månader sen | 06:58 | 17:33 | 10:34:45 | -4h 28m 16s |
| För tre månader sen | 08:04 | 16:26 | 8:22:13 | -6h 40m 48s |
| Natt | 00:00 - 02:30 |
| Astronomisk gryning | 02:30 - 03:49 |
| Nautisk gryning | 03:49 - 04:46 |
| Borgerlig gryning | 04:46 - 05:29 |
| Dagsljus | 05:29 - 20:32 |
| Borgerlig skymning | 20:32 - 21:14 |
| Nautisk skymning | 21:14 - 22:11 |
| Astronomisk skymning | 22:11 - 23:31 |
| Natt | 23:31 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 2h 58m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 02:30 | 2h 30m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 02:30 - 03:49 | 1h 19m |
| – Nautisk gryning | 03:49 - 04:46 | 57m |
| – Borgerlig gryning | 04:46 - 05:29 | 42m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:46 - 05:03 | 17m |
| – Gyllene timmen | 05:03 - 06:21 | 1h 17m |
| Soluppgång | 05:29 | |
| Passerat meridianen | 13:00 | |
| Solnedgång | 20:32 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:40 - 20:57 | 1h 17m |
| – Blå timmen | 20:57 - 21:14 | 17m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:32 - 21:14 | 42m |
| – Nautisk skymning | 21:14 - 22:11 | 57m |
| – Astronomisk skymning | 22:11 - 23:31 | 1h 19m |
| Natt | 23:31 - 00:00 | 28m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:58 | 06:36 | 19:38 | 20:15 | 13:02:03 |
| 02 | To | 05:56 | 06:33 | 19:40 | 20:17 | 13:06:37 |
| 03 | Fr | 05:53 | 06:31 | 19:42 | 20:19 | 13:11:13 |
| 04 | Lö | 05:50 | 06:28 | 19:44 | 20:21 | 13:15:48 |
| 05 | Sö | 05:48 | 06:25 | 19:46 | 20:24 | 13:20:22 |
| 06 | Må | 05:45 | 06:23 | 19:48 | 20:26 | 13:24:57 |
| 07 | Ti | 05:42 | 06:20 | 19:50 | 20:28 | 13:29:30 |
| 08 | On | 05:39 | 06:18 | 19:52 | 20:30 | 13:34:03 |
| 09 | To | 05:37 | 06:15 | 19:54 | 20:32 | 13:38:36 |
| 10 | Fr | 05:34 | 06:13 | 19:56 | 20:34 | 13:43:09 |
| 11 | Lö | 05:31 | 06:10 | 19:58 | 20:36 | 13:47:41 |
| 12 | Sö | 05:29 | 06:08 | 20:00 | 20:39 | 13:52:13 |
| 13 | Må | 05:26 | 06:05 | 20:02 | 20:41 | 13:56:44 |
| 14 | Ti | 05:23 | 06:02 | 20:04 | 20:43 | 14:01:15 |
| 15 | On | 05:21 | 06:00 | 20:06 | 20:45 | 14:05:45 |
| 16 | To | 05:18 | 05:58 | 20:08 | 20:47 | 14:10:14 |
| 17 | Fr | 05:15 | 05:55 | 20:10 | 20:50 | 14:14:43 |
| 18 | Lö | 05:12 | 05:53 | 20:12 | 20:52 | 14:19:11 |
| 19 | Sö | 05:10 | 05:50 | 20:14 | 20:54 | 14:23:38 |
| 20 | Må | 05:07 | 05:48 | 20:16 | 20:56 | 14:28:05 |
| 21 | Ti | 05:04 | 05:45 | 20:18 | 20:59 | 14:32:30 |
| 22 | On | 05:02 | 05:43 | 20:20 | 21:01 | 14:36:55 |
| 23 | To | 04:59 | 05:40 | 20:22 | 21:03 | 14:41:19 |
| 24 | Fr | 04:57 | 05:38 | 20:24 | 21:05 | 14:45:41 |
| 25 | Lö | 04:54 | 05:36 | 20:26 | 21:08 | 14:50:03 |
| 26 | Sö | 04:51 | 05:33 | 20:28 | 21:10 | 14:54:23 |
| 27 | Må | 04:49 | 05:31 | 20:30 | 21:12 | 14:58:42 |
| 28 | Ti | 04:46 | 05:29 | 20:32 | 21:14 | 15:03:01 |
| 29 | On | 04:44 | 05:26 | 20:34 | 21:17 | 15:07:17 |
| 30 | To | 04:41 | 05:24 | 20:36 | 21:19 | 15:11:32 |
| Land | Sverige |
| Län | Skåne |
| Kommun | Simrishamns kommun |
| Befolkning | 234 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 55.58608° 14.22994° 55°35'9.888''N 14°13'47.784''E |
| GeoNames | 2685179 |