| Gryning | 03:51 |
| Soluppgång | 04:47 |
| Solnedgång | 21:01 |
| Skymning | 21:57 |
| Dagslängd | 16h 14m 44s |
| Förändring sedan igår | 5m 16s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:47 | 21:01 | 16:14:44 | 0s |
| Imorgon | 04:44 | 21:04 | 16:20:00 | 5m 16s |
| Om en vecka | 04:28 | 21:19 | 16:50:52 | 36m 8s |
| Om två vecka | 04:11 | 21:36 | 17:25:01 | 1h 10m 17s |
| Om en månad | 03:39 | 22:12 | 18:32:46 | 2h 18m 2s |
| Om två månader | 03:37 | 22:25 | 18:48:04 | 2h 33m 20s |
| Om tre månader | 04:40 | 21:26 | 16:45:49 | 31m 5s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:47 | 21:01 | 16:14:44 | 0s |
| Igår | 04:49 | 20:59 | 16:09:28 | -5m 16s |
| För en vecka sen | 05:06 | 20:44 | 15:37:22 | -37m 22s |
| För två veckor sen | 05:27 | 20:26 | 14:59:15 | -1h 15m 29s |
| För en månad sen | 06:15 | 19:46 | 13:30:49 | -2h 43m 55s |
| För två månader sen | 06:50 | 17:28 | 10:38:20 | -5h 36m 24s |
| För tre månader sen | 08:08 | 16:14 | 8:06:17 | -8h 8m 27s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:18 |
| Nautisk gryning | 02:18 - 03:51 |
| Borgerlig gryning | 03:51 - 04:47 |
| Dagsljus | 04:47 - 21:01 |
| Borgerlig skymning | 21:01 - 21:57 |
| Nautisk skymning | 21:57 - 23:30 |
| Astronomisk skymning | 23:30 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 14m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 45m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:18 | 2h 18m |
| – Nautisk gryning | 02:18 - 03:51 | 1h 33m |
| – Borgerlig gryning | 03:51 - 04:47 | 55m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:51 - 04:14 | 22m |
| – Gyllene timmen | 04:14 - 05:50 | 1h 35m |
| Soluppgång | 04:47 | |
| Passerat meridianen | 12:54 | |
| Solnedgång | 21:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:58 - 21:34 | 1h 35m |
| – Blå timmen | 21:34 - 21:57 | 22m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:01 - 21:57 | 55m |
| – Nautisk skymning | 21:57 - 23:30 | 1h 33m |
| – Astronomisk skymning | 23:30 - 00:00 | 29m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:01 | 04:55 | 20:54 | 21:48 | 15:58:51 |
| 02 | Lö | 03:58 | 04:52 | 20:56 | 21:51 | 16:04:10 |
| 03 | Sö | 03:54 | 04:49 | 20:59 | 21:54 | 16:09:28 |
| 04 | Må | 03:51 | 04:47 | 21:01 | 21:57 | 16:14:44 |
| 05 | Ti | 03:48 | 04:44 | 21:04 | 22:00 | 16:20:00 |
| 06 | On | 03:44 | 04:41 | 21:06 | 22:03 | 16:25:13 |
| 07 | To | 03:41 | 04:39 | 21:09 | 22:07 | 16:30:25 |
| 08 | Fr | 03:37 | 04:36 | 21:11 | 22:10 | 16:35:35 |
| 09 | Lö | 03:34 | 04:33 | 21:14 | 22:13 | 16:40:42 |
| 10 | Sö | 03:31 | 04:31 | 21:16 | 22:17 | 16:45:48 |
| 11 | Må | 03:27 | 04:28 | 21:19 | 22:20 | 16:50:52 |
| 12 | Ti | 03:24 | 04:26 | 21:21 | 22:23 | 16:55:54 |
| 13 | On | 03:20 | 04:23 | 21:24 | 22:27 | 17:00:52 |
| 14 | To | 03:17 | 04:21 | 21:26 | 22:30 | 17:05:48 |
| 15 | Fr | 03:14 | 04:18 | 21:29 | 22:33 | 17:10:42 |
| 16 | Lö | 03:10 | 04:16 | 21:31 | 22:37 | 17:15:31 |
| 17 | Sö | 03:07 | 04:13 | 21:34 | 22:40 | 17:20:18 |
| 18 | Må | 03:03 | 04:11 | 21:36 | 22:44 | 17:25:01 |
| 19 | Ti | 03:00 | 04:09 | 21:38 | 22:47 | 17:29:41 |
| 20 | On | 02:57 | 04:06 | 21:41 | 22:51 | 17:34:17 |
| 21 | To | 02:53 | 04:04 | 21:43 | 22:54 | 17:38:49 |
| 22 | Fr | 02:50 | 04:02 | 21:45 | 22:58 | 17:43:16 |
| 23 | Lö | 02:46 | 04:00 | 21:48 | 23:01 | 17:47:39 |
| 24 | Sö | 02:43 | 03:58 | 21:50 | 23:05 | 17:51:57 |
| 25 | Må | 02:40 | 03:56 | 21:52 | 23:08 | 17:56:10 |
| 26 | Ti | 02:36 | 03:54 | 21:54 | 23:12 | 18:00:18 |
| 27 | On | 02:33 | 03:52 | 21:56 | 23:15 | 18:04:21 |
| 28 | To | 02:30 | 03:50 | 21:58 | 23:19 | 18:08:18 |
| 29 | Fr | 02:26 | 03:48 | 22:00 | 23:23 | 18:12:07 |
| 30 | Lö | 02:23 | 03:47 | 22:02 | 23:26 | 18:15:52 |
| 31 | Sö | 02:20 | 03:45 | 22:04 | 23:30 | 18:19:29 |
| Land | Sverige |
| Län | Dalarna |
| Kommun | Säters kommun |
| Befolkning | 797 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.4° 15.6° 60°24'0''N 15°36'0''E |
| GeoNames | 2691401 |