| Gryning | 04:07 |
| Soluppgång | 04:59 |
| Solnedgång | 20:41 |
| Skymning | 21:33 |
| Dagslängd | 15h 41m 46s |
| Förändring sedan igår | 5m 22s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:59 | 20:41 | 15:41:46 | 0s |
| Imorgon | 04:56 | 20:43 | 15:47:08 | 5m 22s |
| Om en vecka | 04:40 | 20:59 | 16:18:49 | 37m 3s |
| Om två vecka | 04:21 | 21:16 | 16:54:30 | 1h 12m 44s |
| Om en månad | 03:46 | 21:53 | 18:06:22 | 2h 24m 36s |
| Om två månader | 03:27 | 22:23 | 18:55:49 | 3h 14m 3s |
| Om tre månader | 04:20 | 21:38 | 17:18:28 | 1h 36m 42s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:59 | 20:41 | 15:41:46 | 0s |
| Igår | 05:02 | 20:38 | 15:36:24 | -5m 22s |
| För en vecka sen | 05:19 | 20:23 | 15:03:55 | -37m 51s |
| För två veckor sen | 05:40 | 20:06 | 14:25:36 | -1h 16m 10s |
| För en månad sen | 05:29 | 18:26 | 12:57:14 | -2h 44m 32s |
| För två månader sen | 06:57 | 17:13 | 10:16:34 | -5h 25m 12s |
| För tre månader sen | 08:19 | 15:51 | 7:32:25 | -8h 9m 21s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:50 |
| Nautisk gryning | 02:50 - 04:07 |
| Borgerlig gryning | 04:07 - 04:59 |
| Dagsljus | 04:59 - 20:41 |
| Borgerlig skymning | 20:41 - 21:33 |
| Nautisk skymning | 21:33 - 22:50 |
| Astronomisk skymning | 22:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 41m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 18m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:50 | 2h 50m |
| – Nautisk gryning | 02:50 - 04:07 | 1h 17m |
| – Borgerlig gryning | 04:07 - 04:59 | 51m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:07 - 04:28 | 21m |
| – Gyllene timmen | 04:28 - 06:00 | 1h 31m |
| Soluppgång | 04:59 | |
| Passerat meridianen | 12:50 | |
| Solnedgång | 20:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:40 - 21:12 | 1h 31m |
| – Blå timmen | 21:12 - 21:33 | 21m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:41 - 21:33 | 51m |
| – Nautisk skymning | 21:33 - 22:50 | 1h 17m |
| – Astronomisk skymning | 22:50 - 00:00 | 1h 9m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:36 | 06:20 | 19:33 | 20:16 | 13:13:51 |
| 02 | To | 05:33 | 06:16 | 19:36 | 20:19 | 13:19:22 |
| 03 | Fr | 05:30 | 06:13 | 19:38 | 20:22 | 13:24:54 |
| 04 | Lö | 05:27 | 06:10 | 19:41 | 20:24 | 13:30:27 |
| 05 | Sö | 05:24 | 06:07 | 19:43 | 20:27 | 13:35:58 |
| 06 | Må | 05:20 | 06:04 | 19:46 | 20:30 | 13:41:30 |
| 07 | Ti | 05:17 | 06:01 | 19:48 | 20:32 | 13:47:01 |
| 08 | On | 05:14 | 05:58 | 19:51 | 20:35 | 13:52:32 |
| 09 | To | 05:10 | 05:55 | 19:53 | 20:38 | 13:58:04 |
| 10 | Fr | 05:07 | 05:52 | 19:56 | 20:41 | 14:03:34 |
| 11 | Lö | 05:04 | 05:49 | 19:58 | 20:43 | 14:09:05 |
| 12 | Sö | 05:01 | 05:46 | 20:01 | 20:46 | 14:14:35 |
| 13 | Må | 04:57 | 05:43 | 20:03 | 20:49 | 14:20:06 |
| 14 | Ti | 04:54 | 05:40 | 20:06 | 20:52 | 14:25:36 |
| 15 | On | 04:51 | 05:37 | 20:08 | 20:55 | 14:31:06 |
| 16 | To | 04:47 | 05:34 | 20:11 | 20:57 | 14:36:35 |
| 17 | Fr | 04:44 | 05:31 | 20:13 | 21:00 | 14:42:04 |
| 18 | Lö | 04:41 | 05:28 | 20:16 | 21:03 | 14:47:32 |
| 19 | Sö | 04:37 | 05:25 | 20:18 | 21:06 | 14:53:01 |
| 20 | Må | 04:34 | 05:22 | 20:21 | 21:09 | 14:58:28 |
| 21 | Ti | 04:31 | 05:19 | 20:23 | 21:12 | 15:03:55 |
| 22 | On | 04:27 | 05:16 | 20:26 | 21:15 | 15:09:22 |
| 23 | To | 04:24 | 05:13 | 20:28 | 21:18 | 15:14:48 |
| 24 | Fr | 04:21 | 05:11 | 20:31 | 21:21 | 15:20:13 |
| 25 | Lö | 04:17 | 05:08 | 20:33 | 21:24 | 15:25:37 |
| 26 | Sö | 04:14 | 05:05 | 20:36 | 21:27 | 15:31:02 |
| 27 | Må | 04:11 | 05:02 | 20:38 | 21:30 | 15:36:24 |
| 28 | Ti | 04:07 | 04:59 | 20:41 | 21:33 | 15:41:46 |
| 29 | On | 04:04 | 04:56 | 20:43 | 21:36 | 15:47:08 |
| 30 | To | 04:01 | 04:53 | 20:46 | 21:39 | 15:52:27 |
| Land | Sverige |
| Län | Gävleborg |
| Kommun | Sandvikens kommun |
| Befolkning | 470 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 60.3° 16.8° 60°18'0''N 16°48'0''E |
| GeoNames | 2685887 |