| Gryning | 04:43 |
| Soluppgång | 05:29 |
| Solnedgång | 20:48 |
| Skymning | 21:34 |
| Dagslängd | 15h 18m 59s |
| Förändring sedan igår | 4m 44s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:29 | 20:48 | 15:18:59 | 0s |
| Imorgon | 05:27 | 20:50 | 15:23:41 | 4m 42s |
| Om en vecka | 05:12 | 21:03 | 15:51:24 | 32m 25s |
| Om två vecka | 04:56 | 21:18 | 16:22:17 | 1h 3m 18s |
| Om en månad | 04:27 | 21:50 | 17:22:55 | 2h 3m 56s |
| Om två månader | 04:13 | 22:15 | 18:02:52 | 2h 43m 53s |
| Om tre månader | 04:56 | 21:39 | 16:42:39 | 1h 23m 40s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:29 | 20:48 | 15:18:59 | 0s |
| Igår | 05:32 | 20:46 | 15:14:15 | -4m 44s |
| För en vecka sen | 05:47 | 20:33 | 14:45:30 | -33m 29s |
| För två veckor sen | 06:06 | 20:17 | 14:11:21 | -1h 7m 38s |
| För en månad sen | 05:50 | 18:42 | 12:52:02 | -2h 26m 57s |
| För två månader sen | 07:10 | 17:37 | 10:27:15 | -4h 51m 44s |
| För tre månader sen | 08:23 | 16:25 | 8:01:55 | -7h 17m 4s |
| Natt | 00:00 - 01:44 |
| Astronomisk gryning | 01:44 - 03:39 |
| Nautisk gryning | 03:39 - 04:43 |
| Borgerlig gryning | 04:43 - 05:29 |
| Dagsljus | 05:29 - 20:48 |
| Borgerlig skymning | 20:48 - 21:34 |
| Nautisk skymning | 21:34 - 22:38 |
| Astronomisk skymning | 22:38 - 00:33 |
| Natt | 00:33 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 18m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 41m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 1h 11m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 01:44 | 1h 44m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 01:44 - 03:39 | 1h 54m |
| – Nautisk gryning | 03:39 - 04:43 | 1h 4m |
| – Borgerlig gryning | 04:43 - 05:29 | 46m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:43 - 05:02 | 18m |
| – Gyllene timmen | 05:02 - 06:25 | 1h 23m |
| Soluppgång | 05:29 | |
| Passerat meridianen | 13:09 | |
| Solnedgång | 20:48 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:53 - 21:16 | 1h 23m |
| – Blå timmen | 21:16 - 21:34 | 18m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:48 - 21:34 | 46m |
| – Nautisk skymning | 21:34 - 22:38 | 1h 4m |
| – Astronomisk skymning | 22:38 - 00:33 | 1h 54m |
| Natt | 00:33 - 00:00 | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:02 | 06:42 | 19:49 | 20:28 | 13:06:58 |
| 02 | To | 05:59 | 06:39 | 19:51 | 20:31 | 13:11:58 |
| 03 | Fr | 05:56 | 06:36 | 19:53 | 20:33 | 13:16:57 |
| 04 | Lö | 05:53 | 06:33 | 19:55 | 20:35 | 13:21:54 |
| 05 | Sö | 05:50 | 06:31 | 19:57 | 20:38 | 13:26:53 |
| 06 | Må | 05:47 | 06:28 | 20:00 | 20:40 | 13:31:51 |
| 07 | Ti | 05:44 | 06:25 | 20:02 | 20:42 | 13:36:48 |
| 08 | On | 05:41 | 06:22 | 20:04 | 20:45 | 13:41:45 |
| 09 | To | 05:39 | 06:19 | 20:06 | 20:47 | 13:46:43 |
| 10 | Fr | 05:36 | 06:17 | 20:08 | 20:50 | 13:51:39 |
| 11 | Lö | 05:33 | 06:14 | 20:11 | 20:52 | 13:56:36 |
| 12 | Sö | 05:30 | 06:11 | 20:13 | 20:54 | 14:01:31 |
| 13 | Må | 05:27 | 06:09 | 20:15 | 20:57 | 14:06:27 |
| 14 | Ti | 05:24 | 06:06 | 20:17 | 20:59 | 14:11:21 |
| 15 | On | 05:21 | 06:03 | 20:19 | 21:02 | 14:16:16 |
| 16 | To | 05:18 | 06:00 | 20:22 | 21:04 | 14:21:10 |
| 17 | Fr | 05:15 | 05:58 | 20:24 | 21:07 | 14:26:03 |
| 18 | Lö | 05:12 | 05:55 | 20:26 | 21:09 | 14:30:56 |
| 19 | Sö | 05:09 | 05:52 | 20:28 | 21:11 | 14:35:48 |
| 20 | Må | 05:06 | 05:50 | 20:30 | 21:14 | 14:40:40 |
| 21 | Ti | 05:03 | 05:47 | 20:33 | 21:16 | 14:45:30 |
| 22 | On | 05:00 | 05:45 | 20:35 | 21:19 | 14:50:20 |
| 23 | To | 04:57 | 05:42 | 20:37 | 21:22 | 14:55:09 |
| 24 | Fr | 04:55 | 05:39 | 20:39 | 21:24 | 14:59:56 |
| 25 | Lö | 04:52 | 05:37 | 20:41 | 21:27 | 15:04:44 |
| 26 | Sö | 04:49 | 05:34 | 20:44 | 21:29 | 15:09:30 |
| 27 | Må | 04:46 | 05:32 | 20:46 | 21:32 | 15:14:15 |
| 28 | Ti | 04:43 | 05:29 | 20:48 | 21:34 | 15:18:59 |
| 29 | On | 04:40 | 05:27 | 20:50 | 21:37 | 15:23:41 |
| 30 | To | 04:37 | 05:24 | 20:53 | 21:39 | 15:28:22 |
| Land | Sverige |
| Län | Västra Götaland |
| Kommun | Partille kommun |
| Befolkning | 4394 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.69882° 12.13448° 57°41'55.752''N 12°8'4.128''E |
| GeoNames | 2687272 |