| Gryning | 04:46 |
| Soluppgång | 05:30 |
| Solnedgång | 20:38 |
| Skymning | 21:22 |
| Dagslängd | 15h 8m 4s |
| Förändring sedan igår | 4m 27s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:30 | 20:38 | 15:08:04 | 0s |
| Imorgon | 05:28 | 20:40 | 15:12:28 | 4m 24s |
| Om en vecka | 05:14 | 20:52 | 15:38:23 | 30m 19s |
| Om två vecka | 04:59 | 21:06 | 16:07:08 | 59m 4s |
| Om en månad | 04:32 | 21:35 | 17:03:01 | 1h 54m 57s |
| Om två månader | 04:20 | 21:59 | 17:39:20 | 2h 31m 16s |
| Om tre månader | 05:00 | 21:26 | 16:26:02 | 1h 17m 58s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:30 | 20:38 | 15:08:04 | 0s |
| Igår | 05:32 | 20:36 | 15:03:37 | -4m 27s |
| För en vecka sen | 05:47 | 20:24 | 14:36:37 | -31m 27s |
| För två veckor sen | 06:05 | 20:09 | 14:04:28 | -1h 3m 36s |
| För en månad sen | 05:47 | 18:36 | 12:49:27 | -2h 18m 37s |
| För två månader sen | 07:03 | 17:35 | 10:32:22 | -4h 35m 42s |
| För tre månader sen | 08:11 | 16:27 | 8:15:50 | -6h 52m 14s |
| Natt | 00:00 - 02:20 |
| Astronomisk gryning | 02:20 - 03:47 |
| Nautisk gryning | 03:47 - 04:46 |
| Borgerlig gryning | 04:46 - 05:30 |
| Dagsljus | 05:30 - 20:38 |
| Borgerlig skymning | 20:38 - 21:22 |
| Nautisk skymning | 21:22 - 22:21 |
| Astronomisk skymning | 22:21 - 23:48 |
| Natt | 23:48 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 15h 8m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 8h 51m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | 2h 32m |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | 00:00 - 02:20 | 2h 20m |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 02:20 - 03:47 | 1h 26m |
| – Nautisk gryning | 03:47 - 04:46 | 59m |
| – Borgerlig gryning | 04:46 - 05:30 | 43m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:46 - 05:04 | 17m |
| – Gyllene timmen | 05:04 - 06:23 | 1h 19m |
| Soluppgång | 05:30 | |
| Passerat meridianen | 13:04 | |
| Solnedgång | 20:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:45 - 21:04 | 1h 19m |
| – Blå timmen | 21:04 - 21:22 | 17m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:38 - 21:22 | 43m |
| – Nautisk skymning | 21:22 - 22:21 | 59m |
| – Astronomisk skymning | 22:21 - 23:48 | 1h 26m |
| Natt | 23:48 - 00:00 | 11m |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:01 | 06:39 | 19:42 | 20:20 | 13:03:37 |
| 02 | To | 05:58 | 06:36 | 19:44 | 20:23 | 13:08:20 |
| 03 | Fr | 05:55 | 06:33 | 19:46 | 20:25 | 13:13:02 |
| 04 | Lö | 05:52 | 06:31 | 19:49 | 20:27 | 13:17:45 |
| 05 | Sö | 05:50 | 06:28 | 19:51 | 20:29 | 13:22:26 |
| 06 | Må | 05:47 | 06:26 | 19:53 | 20:31 | 13:27:08 |
| 07 | Ti | 05:44 | 06:23 | 19:55 | 20:34 | 13:31:49 |
| 08 | On | 05:41 | 06:20 | 19:57 | 20:36 | 13:36:30 |
| 09 | To | 05:38 | 06:18 | 19:59 | 20:38 | 13:41:11 |
| 10 | Fr | 05:36 | 06:15 | 20:01 | 20:40 | 13:45:51 |
| 11 | Lö | 05:33 | 06:12 | 20:03 | 20:43 | 13:50:31 |
| 12 | Sö | 05:30 | 06:10 | 20:05 | 20:45 | 13:55:10 |
| 13 | Må | 05:27 | 06:07 | 20:07 | 20:47 | 13:59:49 |
| 14 | Ti | 05:25 | 06:05 | 20:09 | 20:49 | 14:04:28 |
| 15 | On | 05:22 | 06:02 | 20:11 | 20:52 | 14:09:05 |
| 16 | To | 05:19 | 06:00 | 20:13 | 20:54 | 14:13:43 |
| 17 | Fr | 05:16 | 05:57 | 20:15 | 20:56 | 14:18:19 |
| 18 | Lö | 05:14 | 05:55 | 20:17 | 20:58 | 14:22:55 |
| 19 | Sö | 05:11 | 05:52 | 20:19 | 21:01 | 14:27:30 |
| 20 | Må | 05:08 | 05:49 | 20:22 | 21:03 | 14:32:04 |
| 21 | Ti | 05:05 | 05:47 | 20:24 | 21:05 | 14:36:37 |
| 22 | On | 05:03 | 05:45 | 20:26 | 21:08 | 14:41:10 |
| 23 | To | 05:00 | 05:42 | 20:28 | 21:10 | 14:45:42 |
| 24 | Fr | 04:57 | 05:40 | 20:30 | 21:12 | 14:50:12 |
| 25 | Lö | 04:54 | 05:37 | 20:32 | 21:15 | 14:54:42 |
| 26 | Sö | 04:52 | 05:35 | 20:34 | 21:17 | 14:59:10 |
| 27 | Må | 04:49 | 05:32 | 20:36 | 21:19 | 15:03:37 |
| 28 | Ti | 04:46 | 05:30 | 20:38 | 21:22 | 15:08:04 |
| 29 | On | 04:44 | 05:28 | 20:40 | 21:24 | 15:12:28 |
| 30 | To | 04:41 | 05:25 | 20:42 | 21:27 | 15:16:51 |
| Land | Sverige |
| Län | Skåne |
| Kommun | Örkelljunga kommun |
| Befolkning | 5193 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.28338° 13.27773° 56°17'0.168''N 13°16'39.828''E |
| GeoNames | 2686596 |