| Gryning | 02:17 |
| Soluppgång | 03:46 |
| Solnedgång | 22:11 |
| Skymning | 23:41 |
| Dagslängd | 18h 24m 20s |
| Förändring sedan igår | 4m 3s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:46 | 22:11 | 18:24:20 | 0s |
| Imorgon | 03:45 | 22:13 | 18:28:16 | 3m 56s |
| Om en vecka | 03:35 | 22:24 | 18:49:21 | 25m 1s |
| Om två vecka | 03:27 | 22:35 | 19:07:12 | 42m 52s |
| Om en månad | 03:29 | 22:41 | 19:11:54 | 47m 34s |
| Om två månader | 04:26 | 21:50 | 17:24:41 | -59m 39s |
| Om tre månader | 05:44 | 20:21 | 14:37:21 | -3h 46m 59s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:46 | 22:11 | 18:24:20 | 0s |
| Igår | 03:48 | 22:09 | 18:20:17 | -4m 3s |
| För en vecka sen | 04:01 | 21:55 | 17:54:00 | -30m 20s |
| För två veckor sen | 04:18 | 21:38 | 17:19:57 | -1h 4m 23s |
| För en månad sen | 05:02 | 20:56 | 15:54:21 | -2h 29m 59s |
| För två månader sen | 05:37 | 18:36 | 12:58:52 | -5h 25m 28s |
| För tre månader sen | 07:04 | 17:23 | 10:19:06 | -8h 5m 14s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:17 |
| Borgerlig gryning | 02:17 - 03:46 |
| Dagsljus | 03:46 - 22:11 |
| Borgerlig skymning | 22:11 - 23:41 |
| Nautisk skymning | 23:41 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 24m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 35m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:17 | 2h 17m |
| – Borgerlig gryning | 02:17 - 03:46 | 1h 29m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:17 - 02:59 | 42m |
| – Gyllene timmen | 02:59 - 05:04 | 2h 5m |
| Soluppgång | 03:46 | |
| Passerat meridianen | 12:59 | |
| Solnedgång | 22:11 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:53 - 22:58 | 2h 5m |
| – Blå timmen | 22:58 - 23:41 | 42m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:11 - 23:41 | 1h 29m |
| – Nautisk skymning | 23:41 - 00:00 | 18m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:00 | 04:56 | 21:01 | 21:57 | 16:05:24 |
| 02 | Lö | 03:57 | 04:53 | 21:04 | 22:00 | 16:10:54 |
| 03 | Sö | 03:53 | 04:50 | 21:07 | 22:03 | 16:16:23 |
| 04 | Må | 03:50 | 04:47 | 21:09 | 22:07 | 16:21:51 |
| 05 | Ti | 03:46 | 04:44 | 21:12 | 22:10 | 16:27:17 |
| 06 | On | 03:43 | 04:42 | 21:14 | 22:14 | 16:32:42 |
| 07 | To | 03:39 | 04:39 | 21:17 | 22:17 | 16:38:05 |
| 08 | Fr | 03:35 | 04:36 | 21:20 | 22:20 | 16:43:26 |
| 09 | Lö | 03:32 | 04:33 | 21:22 | 22:24 | 16:48:46 |
| 10 | Sö | 03:28 | 04:31 | 21:25 | 22:27 | 16:54:03 |
| 11 | Må | 03:24 | 04:28 | 21:27 | 22:31 | 16:59:19 |
| 12 | Ti | 03:21 | 04:25 | 21:30 | 22:35 | 17:04:33 |
| 13 | On | 03:17 | 04:23 | 21:33 | 22:38 | 17:09:43 |
| 14 | To | 03:14 | 04:20 | 21:35 | 22:42 | 17:14:51 |
| 15 | Fr | 03:10 | 04:18 | 21:38 | 22:45 | 17:19:57 |
| 16 | Lö | 03:06 | 04:15 | 21:40 | 22:49 | 17:24:59 |
| 17 | Sö | 03:03 | 04:13 | 21:43 | 22:53 | 17:29:58 |
| 18 | Må | 02:59 | 04:10 | 21:45 | 22:57 | 17:34:54 |
| 19 | Ti | 02:55 | 04:08 | 21:48 | 23:00 | 17:39:46 |
| 20 | On | 02:51 | 04:06 | 21:50 | 23:04 | 17:44:35 |
| 21 | To | 02:48 | 04:03 | 21:53 | 23:08 | 17:49:19 |
| 22 | Fr | 02:44 | 04:01 | 21:55 | 23:12 | 17:54:00 |
| 23 | Lö | 02:40 | 03:59 | 21:57 | 23:16 | 17:58:35 |
| 24 | Sö | 02:36 | 03:57 | 22:00 | 23:20 | 18:03:06 |
| 25 | Må | 02:32 | 03:54 | 22:02 | 23:24 | 18:07:32 |
| 26 | Ti | 02:28 | 03:52 | 22:04 | 23:28 | 18:11:53 |
| 27 | On | 02:25 | 03:50 | 22:06 | 23:32 | 18:16:08 |
| 28 | To | 02:21 | 03:48 | 22:09 | 23:36 | 18:20:17 |
| 29 | Fr | 02:17 | 03:46 | 22:11 | 23:41 | 18:24:20 |
| 30 | Lö | 02:13 | 03:45 | 22:13 | 23:45 | 18:28:16 |
| 31 | Sö | 02:08 | 03:43 | 22:15 | 23:49 | 18:32:06 |
| Land | Sverige |
| Län | Dalarna |
| Kommun | Mora kommun |
| Befolkning | 12602 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 61.00704° 14.54316° 61°0'25.344''N 14°32'35.376''E |
| GeoNames | 2691400 |