| Gryning | 02:42 |
| Soluppgång | 03:52 |
| Solnedgång | 21:36 |
| Skymning | 22:46 |
| Dagslängd | 17h 44m 43s |
| Förändring sedan igår | 3m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:52 | 21:36 | 17:44:43 | 0s |
| Imorgon | 03:50 | 21:38 | 17:48:12 | 3m 29s |
| Om en vecka | 03:42 | 21:48 | 18:06:42 | 21m 59s |
| Om två vecka | 03:35 | 21:58 | 18:22:32 | 37m 49s |
| Om en månad | 03:35 | 22:05 | 18:29:12 | 44m 29s |
| Om två månader | 04:23 | 21:24 | 17:00:49 | -43m 54s |
| Om tre månader | 05:33 | 20:04 | 14:30:37 | -3h 14m 6s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:52 | 21:36 | 17:44:43 | 0s |
| Igår | 03:53 | 21:34 | 17:41:10 | -3m 33s |
| För en vecka sen | 04:04 | 21:22 | 17:17:59 | -26m 44s |
| För två veckor sen | 04:19 | 21:07 | 16:47:43 | -57m 0s |
| För en månad sen | 04:59 | 20:30 | 15:30:34 | -2h 14m 9s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:17 | 12:49:22 | -4h 55m 21s |
| För tre månader sen | 06:49 | 17:10 | 10:21:43 | -7h 23m 0s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:42 |
| Borgerlig gryning | 02:42 - 03:52 |
| Dagsljus | 03:52 - 21:36 |
| Borgerlig skymning | 21:36 - 22:46 |
| Nautisk skymning | 22:46 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 44m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 15m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:42 | 2h 42m |
| – Borgerlig gryning | 02:42 - 03:52 | 1h 9m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:42 - 03:12 | 30m |
| – Gyllene timmen | 03:12 - 05:01 | 1h 48m |
| Soluppgång | 03:52 | |
| Passerat meridianen | 12:44 | |
| Solnedgång | 21:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:16 | 1h 48m |
| – Blå timmen | 22:16 - 22:46 | 30m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:36 - 22:46 | 1h 9m |
| – Nautisk skymning | 22:46 - 00:00 | 1h 13m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:01 | 04:51 | 20:37 | 21:27 | 15:45:36 |
| 02 | Lö | 03:58 | 04:49 | 20:39 | 21:30 | 15:50:34 |
| 03 | Sö | 03:55 | 04:46 | 20:42 | 21:33 | 15:55:30 |
| 04 | Må | 03:52 | 04:44 | 20:44 | 21:36 | 16:00:25 |
| 05 | Ti | 03:49 | 04:41 | 20:46 | 21:39 | 16:05:18 |
| 06 | On | 03:45 | 04:38 | 20:49 | 21:42 | 16:10:10 |
| 07 | To | 03:42 | 04:36 | 20:51 | 21:45 | 16:15:00 |
| 08 | Fr | 03:39 | 04:33 | 20:53 | 21:47 | 16:19:48 |
| 09 | Lö | 03:36 | 04:31 | 20:56 | 21:50 | 16:24:33 |
| 10 | Sö | 03:33 | 04:29 | 20:58 | 21:53 | 16:29:16 |
| 11 | Må | 03:30 | 04:26 | 21:00 | 21:56 | 16:33:57 |
| 12 | Ti | 03:27 | 04:24 | 21:03 | 21:59 | 16:38:35 |
| 13 | On | 03:24 | 04:22 | 21:05 | 22:02 | 16:43:11 |
| 14 | To | 03:21 | 04:19 | 21:07 | 22:05 | 16:47:43 |
| 15 | Fr | 03:18 | 04:17 | 21:09 | 22:08 | 16:52:13 |
| 16 | Lö | 03:15 | 04:15 | 21:12 | 22:11 | 16:56:40 |
| 17 | Sö | 03:12 | 04:13 | 21:14 | 22:14 | 17:01:03 |
| 18 | Må | 03:09 | 04:11 | 21:16 | 22:17 | 17:05:23 |
| 19 | Ti | 03:07 | 04:08 | 21:18 | 22:20 | 17:09:38 |
| 20 | On | 03:04 | 04:06 | 21:20 | 22:23 | 17:13:51 |
| 21 | To | 03:01 | 04:04 | 21:22 | 22:26 | 17:17:59 |
| 22 | Fr | 02:58 | 04:02 | 21:24 | 22:29 | 17:22:02 |
| 23 | Lö | 02:55 | 04:00 | 21:27 | 22:32 | 17:26:02 |
| 24 | Sö | 02:53 | 03:59 | 21:29 | 22:35 | 17:29:56 |
| 25 | Må | 02:50 | 03:57 | 21:31 | 22:38 | 17:33:47 |
| 26 | Ti | 02:47 | 03:55 | 21:33 | 22:40 | 17:37:31 |
| 27 | On | 02:44 | 03:53 | 21:34 | 22:43 | 17:41:10 |
| 28 | To | 02:42 | 03:52 | 21:36 | 22:46 | 17:44:43 |
| 29 | Fr | 02:39 | 03:50 | 21:38 | 22:49 | 17:48:12 |
| 30 | Lö | 02:37 | 03:48 | 21:40 | 22:52 | 17:51:33 |
| 31 | Sö | 02:34 | 03:47 | 21:42 | 22:54 | 17:54:48 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Haninge kommun |
| Befolkning | 389 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.08444° 18.16806° 59°5'3.984''N 18°10'5.016''E |
| GeoNames | 2725196 |