| Gryning | 02:17 |
| Soluppgång | 04:11 |
| Solnedgång | 22:58 |
| Skymning | 00:51 |
| Dagslängd | 18h 47m 35s |
| Förändring sedan igår | 4m 29s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:11 | 22:58 | 18:47:35 | 0s |
| Imorgon | 04:08 | 23:00 | 18:51:58 | 4m 23s |
| Om en vecka | 03:58 | 23:13 | 19:15:30 | 27m 55s |
| Om två vecka | 03:49 | 23:25 | 19:35:42 | 48m 7s |
| Om en månad | 03:50 | 23:31 | 19:40:59 | 53m 24s |
| Om två månader | 04:52 | 22:35 | 17:42:07 | -1h 5m 28s |
| Om tre månader | 06:16 | 21:00 | 14:44:22 | -4h 3m 13s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:11 | 22:58 | 18:47:35 | 0s |
| Igår | 04:13 | 22:56 | 18:43:06 | -4m 29s |
| För en vecka sen | 04:27 | 22:41 | 18:14:14 | -33m 21s |
| För två veckor sen | 04:45 | 22:22 | 17:37:17 | -1h 10m 18s |
| För en månad sen | 05:32 | 21:37 | 16:05:51 | -2h 41m 44s |
| För två månader sen | 06:11 | 19:13 | 13:01:29 | -5h 46m 6s |
| För tre månader sen | 07:42 | 17:57 | 10:14:32 | -8h 33m 3s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:17 |
| Borgerlig gryning | 02:17 - 04:11 |
| Dagsljus | 04:11 - 22:58 |
| Borgerlig skymning | 22:58 - 00:51 |
| Nautisk skymning | 00:51 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 47m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 12m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:17 | 2h 17m |
| – Borgerlig gryning | 02:17 - 04:11 | 1h 53m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:17 - 03:16 | 58m |
| – Gyllene timmen | 03:16 - 05:34 | 2h 17m |
| Soluppgång | 04:11 | |
| Passerat meridianen | 13:34 | |
| Solnedgång | 22:58 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:35 - 23:52 | 2h 17m |
| – Blå timmen | 23:52 - 00:51 | 58m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:58 - 00:51 | 1h 53m |
| – Nautisk skymning | 00:51 - 00:00 | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:26 | 05:25 | 21:43 | 22:42 | 16:17:35 |
| 02 | Lö | 04:23 | 05:22 | 21:46 | 22:46 | 16:23:25 |
| 03 | Sö | 04:19 | 05:19 | 21:49 | 22:49 | 16:29:15 |
| 04 | Må | 04:15 | 05:16 | 21:51 | 22:53 | 16:35:03 |
| 05 | Ti | 04:11 | 05:13 | 21:54 | 22:57 | 16:40:51 |
| 06 | On | 04:07 | 05:10 | 21:57 | 23:01 | 16:46:37 |
| 07 | To | 04:03 | 05:07 | 22:00 | 23:04 | 16:52:22 |
| 08 | Fr | 03:59 | 05:05 | 22:03 | 23:08 | 16:58:06 |
| 09 | Lö | 03:55 | 05:02 | 22:05 | 23:12 | 17:03:47 |
| 10 | Sö | 03:51 | 04:59 | 22:08 | 23:16 | 17:09:27 |
| 11 | Må | 03:47 | 04:56 | 22:11 | 23:20 | 17:15:06 |
| 12 | Ti | 03:43 | 04:53 | 22:14 | 23:24 | 17:20:42 |
| 13 | On | 03:38 | 04:50 | 22:17 | 23:28 | 17:26:16 |
| 14 | To | 03:34 | 04:47 | 22:19 | 23:33 | 17:31:48 |
| 15 | Fr | 03:30 | 04:45 | 22:22 | 23:37 | 17:37:17 |
| 16 | Lö | 03:26 | 04:42 | 22:25 | 23:41 | 17:42:44 |
| 17 | Sö | 03:21 | 04:39 | 22:27 | 23:46 | 17:48:07 |
| 18 | Må | 03:17 | 04:37 | 22:30 | 23:50 | 17:53:28 |
| 19 | Ti | 03:12 | 04:34 | 22:33 | 23:55 | 17:58:44 |
| 20 | On | 03:08 | 04:32 | 22:35 | 23:59 | 18:03:58 |
| 21 | To | 03:03 | 04:29 | 22:38 | 00:04 | 18:09:08 |
| 22 | Fr | 02:58 | 04:27 | 22:41 | 00:09 | 18:14:14 |
| 23 | Lö | 02:53 | 04:24 | 22:43 | 00:14 | 18:19:15 |
| 24 | Sö | 02:48 | 04:22 | 22:46 | 00:20 | 18:24:12 |
| 25 | Må | 02:43 | 04:19 | 22:48 | 00:25 | 18:29:03 |
| 26 | Ti | 02:37 | 04:17 | 22:51 | 00:31 | 18:33:51 |
| 27 | On | 02:31 | 04:15 | 22:53 | 00:37 | 18:38:32 |
| 28 | To | 02:24 | 04:13 | 22:56 | 00:44 | 18:43:06 |
| 29 | Fr | 02:17 | 04:11 | 22:58 | 00:51 | 18:47:35 |
| 30 | Lö | 02:09 | 04:08 | 23:00 | 01:00 | 18:51:58 |
| 31 | Sö | 01:58 | 04:06 | 23:03 | 01:11 | 18:56:12 |