| Gryning | 03:02 |
| Soluppgång | 04:26 |
| Solnedgång | 22:41 |
| Skymning | 00:05 |
| Dagslängd | 18h 15m 13s |
| Förändring sedan igår | 3m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:26 | 22:41 | 18:15:13 | 0s |
| Imorgon | 04:24 | 22:43 | 18:19:00 | 3m 47s |
| Om en vecka | 04:15 | 22:54 | 18:39:10 | 23m 57s |
| Om två vecka | 04:08 | 23:04 | 18:56:09 | 40m 56s |
| Om en månad | 04:10 | 23:10 | 19:00:31 | 45m 18s |
| Om två månader | 05:04 | 22:22 | 17:17:26 | -57m 47s |
| Om tre månader | 06:21 | 20:55 | 14:34:15 | -3h 40m 58s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:26 | 22:41 | 18:15:13 | 0s |
| Igår | 04:28 | 22:39 | 18:11:19 | -3m 54s |
| För en vecka sen | 04:40 | 22:26 | 17:46:01 | -29m 12s |
| För två veckor sen | 04:56 | 22:09 | 17:13:05 | -1h 2m 8s |
| För en månad sen | 05:39 | 21:29 | 15:49:48 | -2h 25m 25s |
| För två månader sen | 06:13 | 19:11 | 12:57:57 | -5h 17m 16s |
| För tre månader sen | 07:38 | 18:00 | 10:21:12 | -7h 54m 1s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:02 |
| Borgerlig gryning | 03:02 - 04:26 |
| Dagsljus | 04:26 - 22:41 |
| Borgerlig skymning | 22:41 - 00:05 |
| Nautisk skymning | 00:05 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 15m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 44m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:02 | 3h 2m |
| – Borgerlig gryning | 03:02 - 04:26 | 1h 23m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:02 - 03:41 | 38m |
| – Gyllene timmen | 03:41 - 05:42 | 2h 1m |
| Soluppgång | 04:26 | |
| Passerat meridianen | 13:34 | |
| Solnedgång | 22:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:26 - 23:27 | 2h 1m |
| – Blå timmen | 23:27 - 00:05 | 38m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:41 - 00:05 | 1h 23m |
| – Nautisk skymning | 00:05 - 00:00 | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:39 | 05:33 | 21:34 | 22:28 | 16:00:36 |
| 02 | Lö | 04:36 | 05:31 | 21:37 | 22:31 | 16:05:58 |
| 03 | Sö | 04:32 | 05:28 | 21:39 | 22:35 | 16:11:19 |
| 04 | Må | 04:29 | 05:25 | 21:42 | 22:38 | 16:16:38 |
| 05 | Ti | 04:26 | 05:22 | 21:44 | 22:41 | 16:21:55 |
| 06 | On | 04:22 | 05:20 | 21:47 | 22:44 | 16:27:12 |
| 07 | To | 04:19 | 05:17 | 21:49 | 22:48 | 16:32:27 |
| 08 | Fr | 04:15 | 05:14 | 21:52 | 22:51 | 16:37:39 |
| 09 | Lö | 04:12 | 05:12 | 21:54 | 22:54 | 16:42:50 |
| 10 | Sö | 04:08 | 05:09 | 21:57 | 22:58 | 16:47:59 |
| 11 | Må | 04:05 | 05:06 | 22:00 | 23:01 | 16:53:05 |
| 12 | Ti | 04:01 | 05:04 | 22:02 | 23:04 | 16:58:09 |
| 13 | On | 03:58 | 05:01 | 22:05 | 23:08 | 17:03:10 |
| 14 | To | 03:54 | 04:59 | 22:07 | 23:11 | 17:08:09 |
| 15 | Fr | 03:51 | 04:56 | 22:09 | 23:15 | 17:13:05 |
| 16 | Lö | 03:48 | 04:54 | 22:12 | 23:18 | 17:17:58 |
| 17 | Sö | 03:44 | 04:52 | 22:14 | 23:22 | 17:22:48 |
| 18 | Må | 03:41 | 04:49 | 22:17 | 23:25 | 17:27:35 |
| 19 | Ti | 03:37 | 04:47 | 22:19 | 23:29 | 17:32:17 |
| 20 | On | 03:34 | 04:45 | 22:22 | 23:32 | 17:36:55 |
| 21 | To | 03:30 | 04:42 | 22:24 | 23:36 | 17:41:30 |
| 22 | Fr | 03:27 | 04:40 | 22:26 | 23:40 | 17:46:01 |
| 23 | Lö | 03:23 | 04:38 | 22:28 | 23:43 | 17:50:27 |
| 24 | Sö | 03:20 | 04:36 | 22:31 | 23:47 | 17:54:48 |
| 25 | Må | 03:16 | 04:34 | 22:33 | 23:51 | 17:59:04 |
| 26 | Ti | 03:13 | 04:32 | 22:35 | 23:54 | 18:03:15 |
| 27 | On | 03:09 | 04:30 | 22:37 | 23:58 | 18:07:20 |
| 28 | To | 03:06 | 04:28 | 22:39 | 00:02 | 18:11:19 |
| 29 | Fr | 03:02 | 04:26 | 22:41 | 00:05 | 18:15:13 |
| 30 | Lö | 02:59 | 04:24 | 22:43 | 00:09 | 18:19:00 |
| 31 | Sö | 02:55 | 04:23 | 22:45 | 00:13 | 18:22:40 |