| Gryning | 02:47 |
| Soluppgång | 04:07 |
| Solnedgång | 22:17 |
| Skymning | 23:37 |
| Dagslängd | 18h 9m 17s |
| Förändring sedan igår | 3m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:17 | 18:09:17 | 0s |
| Imorgon | 04:06 | 22:19 | 18:12:58 | 3m 41s |
| Om en vecka | 03:57 | 22:29 | 18:32:35 | 23m 18s |
| Om två vecka | 03:50 | 22:39 | 18:49:06 | 39m 49s |
| Om en månad | 03:51 | 22:45 | 18:53:24 | 44m 7s |
| Om två månader | 04:45 | 21:58 | 17:12:56 | -56m 21s |
| Om tre månader | 06:00 | 20:32 | 14:32:26 | -3h 36m 51s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:17 | 18:09:17 | 0s |
| Igår | 04:09 | 22:15 | 18:05:30 | -3m 47s |
| För en vecka sen | 04:21 | 22:02 | 17:40:47 | -28m 30s |
| För två veckor sen | 04:37 | 21:45 | 17:08:32 | -1h 0m 45s |
| För en månad sen | 05:19 | 21:06 | 15:46:43 | -2h 22m 34s |
| För två månader sen | 05:51 | 18:49 | 12:57:13 | -5h 12m 4s |
| För tre månader sen | 07:16 | 17:39 | 10:22:23 | -7h 46m 54s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:47 |
| Borgerlig gryning | 02:47 - 04:07 |
| Dagsljus | 04:07 - 22:17 |
| Borgerlig skymning | 22:17 - 23:37 |
| Nautisk skymning | 23:37 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 9m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 50m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:47 | 2h 47m |
| – Borgerlig gryning | 02:47 - 04:07 | 1h 20m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:47 - 03:23 | 36m |
| – Gyllene timmen | 03:23 - 05:22 | 1h 58m |
| Soluppgång | 04:07 | |
| Passerat meridianen | 13:12 | |
| Solnedgång | 22:17 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:02 - 23:01 | 1h 58m |
| – Blå timmen | 23:01 - 23:37 | 36m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:17 - 23:37 | 1h 20m |
| – Nautisk skymning | 23:37 - 00:00 | 22m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:20 | 05:13 | 21:11 | 22:04 | 15:57:20 |
| 02 | Lö | 04:17 | 05:11 | 21:13 | 22:07 | 16:02:36 |
| 03 | Sö | 04:13 | 05:08 | 21:16 | 22:10 | 16:07:52 |
| 04 | Må | 04:10 | 05:05 | 21:18 | 22:13 | 16:13:06 |
| 05 | Ti | 04:07 | 05:02 | 21:21 | 22:17 | 16:18:19 |
| 06 | On | 04:03 | 05:00 | 21:23 | 22:20 | 16:23:30 |
| 07 | To | 04:00 | 04:57 | 21:26 | 22:23 | 16:28:39 |
| 08 | Fr | 03:57 | 04:55 | 21:28 | 22:26 | 16:33:46 |
| 09 | Lö | 03:53 | 04:52 | 21:31 | 22:29 | 16:38:51 |
| 10 | Sö | 03:50 | 04:49 | 21:33 | 22:33 | 16:43:54 |
| 11 | Må | 03:46 | 04:47 | 21:36 | 22:36 | 16:48:55 |
| 12 | Ti | 03:43 | 04:44 | 21:38 | 22:39 | 16:53:54 |
| 13 | On | 03:40 | 04:42 | 21:41 | 22:43 | 16:58:49 |
| 14 | To | 03:36 | 04:39 | 21:43 | 22:46 | 17:03:42 |
| 15 | Fr | 03:33 | 04:37 | 21:45 | 22:49 | 17:08:32 |
| 16 | Lö | 03:30 | 04:35 | 21:48 | 22:53 | 17:13:19 |
| 17 | Sö | 03:26 | 04:32 | 21:50 | 22:56 | 17:18:03 |
| 18 | Må | 03:23 | 04:30 | 21:53 | 22:59 | 17:22:44 |
| 19 | Ti | 03:20 | 04:28 | 21:55 | 23:03 | 17:27:21 |
| 20 | On | 03:16 | 04:25 | 21:57 | 23:06 | 17:31:53 |
| 21 | To | 03:13 | 04:23 | 22:00 | 23:10 | 17:36:21 |
| 22 | Fr | 03:10 | 04:21 | 22:02 | 23:13 | 17:40:47 |
| 23 | Lö | 03:06 | 04:19 | 22:04 | 23:17 | 17:45:06 |
| 24 | Sö | 03:03 | 04:17 | 22:06 | 23:20 | 17:49:21 |
| 25 | Må | 03:00 | 04:15 | 22:08 | 23:23 | 17:53:32 |
| 26 | Ti | 02:57 | 04:13 | 22:11 | 23:27 | 17:57:36 |
| 27 | On | 02:53 | 04:11 | 22:13 | 23:30 | 18:01:36 |
| 28 | To | 02:50 | 04:09 | 22:15 | 23:34 | 18:05:30 |
| 29 | Fr | 02:47 | 04:07 | 22:17 | 23:37 | 18:09:17 |
| 30 | Lö | 02:44 | 04:06 | 22:19 | 23:41 | 18:12:58 |
| 31 | Sö | 02:41 | 04:04 | 22:21 | 23:44 | 18:16:33 |
| Land | Norge |
| Fylke | Viken |
| Kommun | Ullensaker |
| Befolkning | 653 |
| Tidszon | Europe/Oslo |
| Kordinater: | 60.25° 11.16667° 60°15'0''N 11°10'0.012''E |
| GeoNames | 3139771 |