| Soluppgång | 03:13 |
| Solnedgång | 23:01 |
| Dagslängd | 19h 48m 25s |
| Förändring sedan igår | 5m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:13 | 23:01 | 19:48:25 | 0s |
| Imorgon | 03:10 | 23:05 | 19:54:15 | 5m 50s |
| Om en vecka | 02:55 | 23:22 | 20:26:46 | 38m 21s |
| Om två vecka | 02:41 | 23:38 | 20:56:41 | 1h 8m 16s |
| Om en månad | 02:41 | 23:46 | 21:05:01 | 1h 16m 36s |
| Om två månader | 04:03 | 22:30 | 18:26:04 | -1h 22m 21s |
| Om tre månader | 05:41 | 20:42 | 15:01:24 | -4h 47m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:13 | 23:01 | 19:48:25 | 0s |
| Igår | 03:16 | 22:58 | 19:42:29 | -5m 56s |
| För en vecka sen | 03:34 | 22:39 | 19:05:24 | -43m 1s |
| För två veckor sen | 03:56 | 22:16 | 18:19:57 | -1h 28m 28s |
| För en månad sen | 04:51 | 21:24 | 16:33:00 | -3h 15m 25s |
| För två månader sen | 05:41 | 18:49 | 13:07:14 | -6h 41m 11s |
| För tre månader sen | 07:21 | 17:24 | 10:03:20 | -9h 45m 5s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 03:13 |
| Dagsljus | 03:13 - 23:01 |
| Borgerlig skymning | 23:01 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 19h 48m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 4h 11m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 03:13 | 3h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 01:41 - 04:52 | 3h 10m |
| Soluppgång | 03:13 | |
| Passerat meridianen | 13:07 | |
| Solnedgång | 23:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:23 - 00:33 | 3h 10m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 23:01 - 00:00 | 58m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:35 | 04:44 | 21:30 | 22:39 | 16:46:26 |
| 02 | Lö | 03:30 | 04:41 | 21:34 | 22:44 | 16:53:09 |
| 03 | Sö | 03:26 | 04:37 | 21:37 | 22:48 | 16:59:51 |
| 04 | Må | 03:21 | 04:34 | 21:40 | 22:53 | 17:06:35 |
| 05 | Ti | 03:16 | 04:30 | 21:43 | 22:58 | 17:13:17 |
| 06 | On | 03:10 | 04:27 | 21:47 | 23:03 | 17:19:59 |
| 07 | To | 03:05 | 04:23 | 21:50 | 23:08 | 17:26:42 |
| 08 | Fr | 03:00 | 04:20 | 21:53 | 23:13 | 17:33:23 |
| 09 | Lö | 02:54 | 04:16 | 21:57 | 23:19 | 17:40:05 |
| 10 | Sö | 02:48 | 04:13 | 22:00 | 23:25 | 17:46:45 |
| 11 | Må | 02:42 | 04:10 | 22:03 | 23:30 | 17:53:26 |
| 12 | Ti | 02:36 | 04:06 | 22:06 | 23:37 | 18:00:05 |
| 13 | On | 02:30 | 04:03 | 22:10 | 23:43 | 18:06:44 |
| 14 | To | 02:23 | 04:00 | 22:13 | 23:50 | 18:13:21 |
| 15 | Fr | 02:15 | 03:56 | 22:16 | 23:58 | 18:19:57 |
| 16 | Lö | 02:07 | 03:53 | 22:20 | 00:06 | 18:26:32 |
| 17 | Sö | 01:58 | 03:50 | 22:23 | 00:15 | 18:33:06 |
| 18 | Må | 01:47 | 03:47 | 22:26 | 00:26 | 18:39:37 |
| 19 | Ti | 01:32 | 03:43 | 22:30 | 00:41 | 18:46:08 |
| 20 | On | 03:40 | 22:33 | 18:52:35 | ||
| 21 | To | 03:37 | 22:36 | 18:59:01 | ||
| 22 | Fr | 03:34 | 22:39 | 19:05:24 | ||
| 23 | Lö | 03:31 | 22:43 | 19:11:44 | ||
| 24 | Sö | 03:28 | 22:46 | 19:18:01 | ||
| 25 | Må | 03:25 | 22:49 | 19:24:14 | ||
| 26 | Ti | 03:22 | 22:52 | 19:30:24 | ||
| 27 | On | 03:19 | 22:55 | 19:36:29 | ||
| 28 | To | 03:16 | 22:58 | 19:42:29 | ||
| 29 | Fr | 03:13 | 23:01 | 19:48:25 | ||
| 30 | Lö | 03:10 | 23:05 | 19:54:15 | ||
| 31 | Sö | 03:08 | 23:08 | 19:59:59 |
| Land | Norge |
| Fylke | Trøndelag |
| Kommun | Snåase - snåsa |
| Befolkning | 733 |
| Tidszon | Europe/Oslo |
| Kordinater: | 64.2457° 12.37779° 64°14'44.52''N 12°22'40.044''E |
| GeoNames | 3138076 |