| Gryning | 03:05 |
| Soluppgång | 04:17 |
| Solnedgång | 22:07 |
| Skymning | 23:19 |
| Dagslängd | 17h 50m 26s |
| Förändring sedan igår | 3m 29s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 22:07 | 17:50:26 | 0s |
| Imorgon | 04:15 | 22:09 | 17:53:49 | 3m 23s |
| Om en vecka | 04:07 | 22:19 | 18:11:48 | 21m 22s |
| Om två vecka | 04:01 | 22:28 | 18:26:48 | 36m 22s |
| Om en månad | 04:03 | 22:33 | 18:30:41 | 40m 15s |
| Om två månader | 04:52 | 21:50 | 16:58:07 | -52m 19s |
| Om tre månader | 06:03 | 20:29 | 14:26:08 | -3h 24m 18s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 22:07 | 17:50:26 | 0s |
| Igår | 04:18 | 22:05 | 17:46:57 | -3m 29s |
| För en vecka sen | 04:29 | 21:53 | 17:24:04 | -26m 22s |
| För två veckor sen | 04:44 | 21:38 | 16:54:00 | -56m 26s |
| För en månad sen | 05:24 | 21:01 | 15:36:52 | -2h 13m 34s |
| För två månader sen | 05:52 | 18:47 | 12:55:00 | -4h 55m 26s |
| För tre månader sen | 07:14 | 17:41 | 10:26:34 | -7h 23m 52s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:05 |
| Borgerlig gryning | 03:05 - 04:17 |
| Dagsljus | 04:17 - 22:07 |
| Borgerlig skymning | 22:07 - 23:19 |
| Nautisk skymning | 23:19 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 50m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 9m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:05 | 3h 5m |
| – Borgerlig gryning | 03:05 - 04:17 | 1h 11m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:05 - 03:37 | 31m |
| – Gyllene timmen | 03:37 - 05:27 | 1h 50m |
| Soluppgång | 04:17 | |
| Passerat meridianen | 13:12 | |
| Solnedgång | 22:07 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:57 - 22:48 | 1h 50m |
| – Blå timmen | 22:48 - 23:19 | 31m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:07 - 23:19 | 1h 11m |
| – Nautisk skymning | 23:19 - 00:00 | 40m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:28 | 05:19 | 21:05 | 21:56 | 15:46:55 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:16 | 21:08 | 21:59 | 15:51:55 |
| 03 | Sö | 04:22 | 05:13 | 21:10 | 22:02 | 15:56:53 |
| 04 | Må | 04:18 | 05:11 | 21:13 | 22:05 | 16:01:50 |
| 05 | Ti | 04:15 | 05:08 | 21:15 | 22:08 | 16:06:45 |
| 06 | On | 04:12 | 05:06 | 21:17 | 22:11 | 16:11:39 |
| 07 | To | 04:09 | 05:03 | 21:20 | 22:14 | 16:16:31 |
| 08 | Fr | 04:06 | 05:01 | 21:22 | 22:17 | 16:21:20 |
| 09 | Lö | 04:03 | 04:58 | 21:24 | 22:19 | 16:26:08 |
| 10 | Sö | 04:00 | 04:56 | 21:27 | 22:22 | 16:30:53 |
| 11 | Må | 03:57 | 04:53 | 21:29 | 22:25 | 16:35:36 |
| 12 | Ti | 03:54 | 04:51 | 21:31 | 22:28 | 16:40:16 |
| 13 | On | 03:51 | 04:49 | 21:34 | 22:31 | 16:44:54 |
| 14 | To | 03:48 | 04:46 | 21:36 | 22:34 | 16:49:29 |
| 15 | Fr | 03:45 | 04:44 | 21:38 | 22:37 | 16:54:00 |
| 16 | Lö | 03:42 | 04:42 | 21:40 | 22:40 | 16:58:29 |
| 17 | Sö | 03:39 | 04:40 | 21:43 | 22:43 | 17:02:54 |
| 18 | Må | 03:36 | 04:38 | 21:45 | 22:46 | 17:07:15 |
| 19 | Ti | 03:33 | 04:35 | 21:47 | 22:49 | 17:11:34 |
| 20 | On | 03:30 | 04:33 | 21:49 | 22:52 | 17:15:48 |
| 21 | To | 03:27 | 04:31 | 21:51 | 22:55 | 17:19:58 |
| 22 | Fr | 03:24 | 04:29 | 21:53 | 22:58 | 17:24:04 |
| 23 | Lö | 03:21 | 04:27 | 21:55 | 23:01 | 17:28:06 |
| 24 | Sö | 03:19 | 04:25 | 21:58 | 23:04 | 17:32:02 |
| 25 | Må | 03:16 | 04:24 | 22:00 | 23:07 | 17:35:53 |
| 26 | Ti | 03:13 | 04:22 | 22:02 | 23:10 | 17:39:40 |
| 27 | On | 03:10 | 04:20 | 22:03 | 23:13 | 17:43:21 |
| 28 | To | 03:08 | 04:18 | 22:05 | 23:16 | 17:46:57 |
| 29 | Fr | 03:05 | 04:17 | 22:07 | 23:19 | 17:50:26 |
| 30 | Lö | 03:03 | 04:15 | 22:09 | 23:22 | 17:53:49 |
| 31 | Sö | 03:00 | 04:14 | 22:11 | 23:25 | 17:57:06 |