| Gryning | 03:09 |
| Soluppgång | 04:20 |
| Solnedgång | 22:11 |
| Skymning | 23:23 |
| Dagslängd | 17h 50m 38s |
| Förändring sedan igår | 3m 30s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:20 | 22:11 | 17:50:38 | 0s |
| Imorgon | 04:19 | 22:13 | 17:54:02 | 3m 24s |
| Om en vecka | 04:11 | 22:23 | 18:12:01 | 21m 23s |
| Om två vecka | 04:04 | 22:31 | 18:27:02 | 36m 24s |
| Om en månad | 04:06 | 22:37 | 18:30:54 | 40m 16s |
| Om två månader | 04:56 | 21:54 | 16:58:15 | -52m 23s |
| Om tre månader | 06:06 | 20:33 | 14:26:12 | -3h 24m 26s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:20 | 22:11 | 17:50:38 | 0s |
| Igår | 04:22 | 22:09 | 17:47:08 | -3m 30s |
| För en vecka sen | 04:33 | 21:57 | 17:24:15 | -26m 23s |
| För två veckor sen | 04:48 | 21:42 | 16:54:10 | -56m 28s |
| För en månad sen | 05:27 | 21:04 | 15:36:58 | -2h 13m 40s |
| För två månader sen | 05:56 | 18:51 | 12:55:02 | -4h 55m 36s |
| För tre månader sen | 07:18 | 17:44 | 10:26:31 | -7h 24m 7s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 |
| Borgerlig gryning | 03:09 - 04:20 |
| Dagsljus | 04:20 - 22:11 |
| Borgerlig skymning | 22:11 - 23:23 |
| Nautisk skymning | 23:23 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 50m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 9m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:09 | 3h 9m |
| – Borgerlig gryning | 03:09 - 04:20 | 1h 11m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:09 - 03:40 | 31m |
| – Gyllene timmen | 03:40 - 05:31 | 1h 50m |
| Soluppgång | 04:20 | |
| Passerat meridianen | 13:16 | |
| Solnedgång | 22:11 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:01 - 22:51 | 1h 50m |
| – Blå timmen | 22:51 - 23:23 | 31m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:11 - 23:23 | 1h 11m |
| – Nautisk skymning | 23:23 - 00:00 | 36m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:31 | 05:22 | 21:09 | 22:00 | 15:47:02 |
| 02 | Lö | 04:28 | 05:19 | 21:11 | 22:03 | 15:52:02 |
| 03 | Sö | 04:25 | 05:17 | 21:14 | 22:06 | 15:57:01 |
| 04 | Må | 04:22 | 05:14 | 21:16 | 22:08 | 16:01:58 |
| 05 | Ti | 04:19 | 05:12 | 21:19 | 22:11 | 16:06:54 |
| 06 | On | 04:16 | 05:09 | 21:21 | 22:14 | 16:11:47 |
| 07 | To | 04:13 | 05:07 | 21:23 | 22:17 | 16:16:39 |
| 08 | Fr | 04:10 | 05:04 | 21:26 | 22:20 | 16:21:29 |
| 09 | Lö | 04:06 | 05:02 | 21:28 | 22:23 | 16:26:16 |
| 10 | Sö | 04:03 | 04:59 | 21:30 | 22:26 | 16:31:02 |
| 11 | Må | 04:00 | 04:57 | 21:33 | 22:29 | 16:35:45 |
| 12 | Ti | 03:57 | 04:54 | 21:35 | 22:32 | 16:40:25 |
| 13 | On | 03:54 | 04:52 | 21:37 | 22:35 | 16:45:03 |
| 14 | To | 03:51 | 04:50 | 21:39 | 22:38 | 16:49:38 |
| 15 | Fr | 03:48 | 04:48 | 21:42 | 22:41 | 16:54:10 |
| 16 | Lö | 03:45 | 04:45 | 21:44 | 22:44 | 16:58:39 |
| 17 | Sö | 03:42 | 04:43 | 21:46 | 22:47 | 17:03:03 |
| 18 | Må | 03:39 | 04:41 | 21:48 | 22:50 | 17:07:26 |
| 19 | Ti | 03:36 | 04:39 | 21:51 | 22:53 | 17:11:44 |
| 20 | On | 03:33 | 04:37 | 21:53 | 22:56 | 17:15:58 |
| 21 | To | 03:31 | 04:35 | 21:55 | 22:59 | 17:20:09 |
| 22 | Fr | 03:28 | 04:33 | 21:57 | 23:02 | 17:24:15 |
| 23 | Lö | 03:25 | 04:31 | 21:59 | 23:05 | 17:28:16 |
| 24 | Sö | 03:22 | 04:29 | 22:01 | 23:08 | 17:32:13 |
| 25 | Må | 03:19 | 04:27 | 22:03 | 23:11 | 17:36:04 |
| 26 | Ti | 03:17 | 04:25 | 22:05 | 23:14 | 17:39:51 |
| 27 | On | 03:14 | 04:24 | 22:07 | 23:17 | 17:43:32 |
| 28 | To | 03:11 | 04:22 | 22:09 | 23:20 | 17:47:08 |
| 29 | Fr | 03:09 | 04:20 | 22:11 | 23:23 | 17:50:38 |
| 30 | Lö | 03:06 | 04:19 | 22:13 | 23:26 | 17:54:02 |
| 31 | Sö | 03:03 | 04:17 | 22:15 | 23:28 | 17:57:19 |
| Land | Norge |
| Fylke | Vestfold og Telemark |
| Kommun | Sandefjord |
| Befolkning | 2618 |
| Tidszon | Europe/Oslo |
| Kordinater: | 59.22255° 10.30055° 59°13'21.18''N 10°18'1.98''E |
| GeoNames | 3136725 |