| Gryning | 02:09 |
| Soluppgång | 03:52 |
| Solnedgång | 22:32 |
| Skymning | 00:14 |
| Dagslängd | 18h 39m 21s |
| Förändring sedan igår | 4m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:52 | 22:32 | 18:39:21 | 0s |
| Imorgon | 03:50 | 22:34 | 18:43:35 | 4m 14s |
| Om en vecka | 03:40 | 22:46 | 19:06:13 | 26m 52s |
| Om två vecka | 03:32 | 22:57 | 19:25:33 | 46m 12s |
| Om en månad | 03:33 | 23:03 | 19:30:38 | 51m 17s |
| Om två månader | 04:33 | 22:09 | 17:36:04 | -1h 3m 17s |
| Om tre månader | 05:55 | 20:37 | 14:41:59 | -3h 57m 22s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:52 | 22:32 | 18:39:21 | 0s |
| Igår | 03:54 | 22:29 | 18:35:02 | -4m 19s |
| För en vecka sen | 04:08 | 22:15 | 18:07:06 | -32m 15s |
| För två veckor sen | 04:25 | 21:57 | 17:31:12 | -1h 8m 9s |
| För en månad sen | 05:11 | 21:13 | 16:01:49 | -2h 37m 32s |
| För två månader sen | 05:49 | 18:50 | 13:00:32 | -5h 38m 49s |
| För tre månader sen | 07:19 | 17:35 | 10:16:04 | -8h 23m 17s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:09 |
| Borgerlig gryning | 02:09 - 03:52 |
| Dagsljus | 03:52 - 22:32 |
| Borgerlig skymning | 22:32 - 00:14 |
| Nautisk skymning | 00:14 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 39m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 20m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:09 | 2h 9m |
| – Borgerlig gryning | 02:09 - 03:52 | 1h 42m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:09 - 03:01 | 51m |
| – Gyllene timmen | 03:01 - 05:13 | 2h 12m |
| Soluppgång | 03:52 | |
| Passerat meridianen | 13:12 | |
| Solnedgång | 22:32 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:11 - 23:23 | 2h 12m |
| – Blå timmen | 23:23 - 00:14 | 51m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:32 - 00:14 | 1h 42m |
| – Nautisk skymning | 00:14 - 00:00 | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:07 | 05:05 | 21:19 | 22:16 | 16:13:19 |
| 02 | Lö | 04:04 | 05:02 | 21:21 | 22:20 | 16:19:02 |
| 03 | Sö | 04:00 | 04:59 | 21:24 | 22:23 | 16:24:44 |
| 04 | Må | 03:56 | 04:56 | 21:27 | 22:27 | 16:30:26 |
| 05 | Ti | 03:52 | 04:53 | 21:29 | 22:31 | 16:36:06 |
| 06 | On | 03:49 | 04:50 | 21:32 | 22:34 | 16:41:44 |
| 07 | To | 03:45 | 04:48 | 21:35 | 22:38 | 16:47:21 |
| 08 | Fr | 03:41 | 04:45 | 21:38 | 22:42 | 16:52:57 |
| 09 | Lö | 03:37 | 04:42 | 21:40 | 22:45 | 16:58:31 |
| 10 | Sö | 03:33 | 04:39 | 21:43 | 22:49 | 17:04:04 |
| 11 | Må | 03:29 | 04:36 | 21:46 | 22:53 | 17:09:33 |
| 12 | Ti | 03:25 | 04:34 | 21:49 | 22:57 | 17:15:02 |
| 13 | On | 03:21 | 04:31 | 21:51 | 23:01 | 17:20:27 |
| 14 | To | 03:17 | 04:28 | 21:54 | 23:05 | 17:25:50 |
| 15 | Fr | 03:13 | 04:25 | 21:57 | 23:09 | 17:31:12 |
| 16 | Lö | 03:09 | 04:23 | 21:59 | 23:13 | 17:36:29 |
| 17 | Sö | 03:05 | 04:20 | 22:02 | 23:17 | 17:41:45 |
| 18 | Må | 03:01 | 04:18 | 22:05 | 23:21 | 17:46:56 |
| 19 | Ti | 02:57 | 04:15 | 22:07 | 23:25 | 17:52:05 |
| 20 | On | 02:52 | 04:13 | 22:10 | 23:30 | 17:57:09 |
| 21 | To | 02:48 | 04:10 | 22:12 | 23:34 | 18:02:09 |
| 22 | Fr | 02:44 | 04:08 | 22:15 | 23:39 | 18:07:06 |
| 23 | Lö | 02:39 | 04:05 | 22:17 | 23:43 | 18:11:58 |
| 24 | Sö | 02:35 | 04:03 | 22:20 | 23:48 | 18:16:45 |
| 25 | Må | 02:30 | 04:01 | 22:22 | 23:53 | 18:21:28 |
| 26 | Ti | 02:25 | 03:59 | 22:25 | 23:58 | 18:26:05 |
| 27 | On | 02:20 | 03:56 | 22:27 | 00:03 | 18:30:37 |
| 28 | To | 02:15 | 03:54 | 22:29 | 00:09 | 18:35:02 |
| 29 | Fr | 02:09 | 03:52 | 22:32 | 00:14 | 18:39:21 |
| 30 | Lö | 02:04 | 03:50 | 22:34 | 00:20 | 18:43:35 |
| 31 | Sö | 01:57 | 03:48 | 22:36 | 00:27 | 18:47:41 |