| Gryning | 02:39 |
| Soluppgång | 04:04 |
| Solnedgång | 22:22 |
| Skymning | 23:47 |
| Dagslängd | 18h 17m 9s |
| Förändring sedan igår | 3m 56s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:04 | 22:22 | 18:17:09 | 0s |
| Imorgon | 04:03 | 22:24 | 18:20:58 | 3m 49s |
| Om en vecka | 03:53 | 22:35 | 18:41:20 | 24m 11s |
| Om två vecka | 03:46 | 22:45 | 18:58:31 | 41m 22s |
| Om en månad | 03:48 | 22:51 | 19:02:59 | 45m 50s |
| Om två månader | 04:43 | 22:02 | 17:19:03 | -58m 6s |
| Om tre månader | 06:00 | 20:34 | 14:34:59 | -3h 42m 10s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:04 | 22:22 | 18:17:09 | 0s |
| Igår | 04:06 | 22:20 | 18:13:13 | -3m 56s |
| För en vecka sen | 04:19 | 22:06 | 17:47:42 | -29m 27s |
| För två veckor sen | 04:35 | 21:49 | 17:14:32 | -1h 2m 37s |
| För en månad sen | 05:18 | 21:09 | 15:50:44 | -2h 26m 25s |
| För två månader sen | 05:52 | 18:50 | 12:58:06 | -5h 19m 3s |
| För tre månader sen | 07:18 | 17:39 | 10:20:41 | -7h 56m 28s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:39 |
| Borgerlig gryning | 02:39 - 04:04 |
| Dagsljus | 04:04 - 22:22 |
| Borgerlig skymning | 22:22 - 23:47 |
| Nautisk skymning | 23:47 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 18h 17m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 5h 42m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:39 | 2h 39m |
| – Borgerlig gryning | 02:39 - 04:04 | 1h 25m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:39 - 03:19 | 39m |
| – Gyllene timmen | 03:19 - 05:21 | 2h 1m |
| Soluppgång | 04:04 | |
| Passerat meridianen | 13:13 | |
| Solnedgång | 22:22 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:06 - 23:07 | 2h 1m |
| – Blå timmen | 23:07 - 23:47 | 39m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:22 - 23:47 | 1h 25m |
| – Nautisk skymning | 23:47 - 00:00 | 12m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:18 | 05:12 | 21:14 | 22:08 | 16:01:36 |
| 02 | Lö | 04:14 | 05:09 | 21:16 | 22:11 | 16:06:59 |
| 03 | Sö | 04:11 | 05:07 | 21:19 | 22:15 | 16:12:22 |
| 04 | Må | 04:07 | 05:04 | 21:22 | 22:18 | 16:17:43 |
| 05 | Ti | 04:04 | 05:01 | 21:24 | 22:21 | 16:23:03 |
| 06 | On | 04:00 | 04:58 | 21:27 | 22:25 | 16:28:21 |
| 07 | To | 03:57 | 04:56 | 21:29 | 22:28 | 16:33:37 |
| 08 | Fr | 03:53 | 04:53 | 21:32 | 22:31 | 16:38:52 |
| 09 | Lö | 03:50 | 04:50 | 21:34 | 22:35 | 16:44:05 |
| 10 | Sö | 03:46 | 04:48 | 21:37 | 22:38 | 16:49:15 |
| 11 | Må | 03:43 | 04:45 | 21:39 | 22:41 | 16:54:24 |
| 12 | Ti | 03:39 | 04:42 | 21:42 | 22:45 | 16:59:29 |
| 13 | On | 03:36 | 04:40 | 21:44 | 22:48 | 17:04:33 |
| 14 | To | 03:32 | 04:37 | 21:47 | 22:52 | 17:09:35 |
| 15 | Fr | 03:29 | 04:35 | 21:49 | 22:55 | 17:14:32 |
| 16 | Lö | 03:25 | 04:32 | 21:52 | 22:59 | 17:19:27 |
| 17 | Sö | 03:22 | 04:30 | 21:54 | 23:02 | 17:24:18 |
| 18 | Må | 03:18 | 04:28 | 21:57 | 23:06 | 17:29:07 |
| 19 | Ti | 03:15 | 04:25 | 21:59 | 23:09 | 17:33:52 |
| 20 | On | 03:11 | 04:23 | 22:02 | 23:13 | 17:38:33 |
| 21 | To | 03:08 | 04:21 | 22:04 | 23:17 | 17:43:10 |
| 22 | Fr | 03:04 | 04:19 | 22:06 | 23:20 | 17:47:42 |
| 23 | Lö | 03:01 | 04:16 | 22:09 | 23:24 | 17:52:10 |
| 24 | Sö | 02:57 | 04:14 | 22:11 | 23:28 | 17:56:34 |
| 25 | Må | 02:54 | 04:12 | 22:13 | 23:32 | 18:00:51 |
| 26 | Ti | 02:50 | 04:10 | 22:15 | 23:35 | 18:05:05 |
| 27 | On | 02:47 | 04:08 | 22:17 | 23:39 | 18:09:12 |
| 28 | To | 02:43 | 04:06 | 22:20 | 23:43 | 18:13:13 |
| 29 | Fr | 02:39 | 04:04 | 22:22 | 23:47 | 18:17:09 |
| 30 | Lö | 02:36 | 04:03 | 22:24 | 23:51 | 18:20:58 |
| 31 | Sö | 02:32 | 04:01 | 22:26 | 23:54 | 18:24:40 |
| Land | Norge |
| Fylke | Innlandet |
| Kommun | Østre toten |
| Befolkning | 1285 |
| Tidszon | Europe/Oslo |
| Kordinater: | 60.65257° 10.93564° 60°39'9.252''N 10°56'8.304''E |
| GeoNames | 3138479 |