| Gryning | 04:05 |
| Soluppgång | 05:10 |
| Solnedgång | 21:41 |
| Skymning | 22:45 |
| Dagslängd | 16h 31m 1s |
| Förändring sedan igår | 6m 27s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:10 | 21:41 | 16:31:01 | 0s |
| Imorgon | 05:06 | 21:44 | 16:37:28 | 6m 27s |
| Om en vecka | 04:47 | 22:03 | 17:16:01 | 45m 0s |
| Om två vecka | 04:24 | 22:24 | 18:00:20 | 1h 29m 19s |
| Om en månad | 03:38 | 23:12 | 19:34:08 | 3h 3m 7s |
| Om två månader | 03:14 | 23:49 | 20:34:18 | 4h 3m 17s |
| Om tre månader | 04:31 | 22:38 | 18:06:32 | 1h 35m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 05:10 | 21:41 | 16:31:01 | 0s |
| Igår | 05:13 | 21:38 | 16:24:34 | -6m 27s |
| För en vecka sen | 05:34 | 21:19 | 15:45:50 | -45m 11s |
| För två veckor sen | 05:58 | 20:58 | 15:00:41 | -1h 30m 20s |
| För en månad sen | 06:53 | 20:11 | 13:18:04 | -3h 12m 57s |
| För två månader sen | 07:34 | 17:47 | 10:12:53 | -6h 18m 8s |
| För tre månader sen | 09:13 | 16:09 | 6:56:31 | -9h 34m 30s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 04:05 |
| Borgerlig gryning | 04:05 - 05:10 |
| Dagsljus | 05:10 - 21:41 |
| Borgerlig skymning | 21:41 - 22:45 |
| Nautisk skymning | 22:45 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 31m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 28m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 04:05 | 4h 5m |
| – Borgerlig gryning | 04:05 - 05:10 | 1h 4m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 04:05 - 04:32 | 27m |
| – Gyllene timmen | 04:32 - 06:20 | 1h 47m |
| Soluppgång | 05:10 | |
| Passerat meridianen | 13:25 | |
| Solnedgång | 21:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:30 - 22:18 | 1h 47m |
| – Blå timmen | 22:18 - 22:45 | 27m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:41 - 22:45 | 1h 4m |
| – Nautisk skymning | 22:45 - 00:00 | 1h 14m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 06:01 | 06:50 | 20:14 | 21:03 | 13:24:28 |
| 02 | To | 05:58 | 06:46 | 20:17 | 21:06 | 13:30:52 |
| 03 | Fr | 05:54 | 06:43 | 20:20 | 21:09 | 13:37:15 |
| 04 | Lö | 05:50 | 06:39 | 20:23 | 21:12 | 13:43:39 |
| 05 | Sö | 05:46 | 06:36 | 20:26 | 21:16 | 13:50:03 |
| 06 | Må | 05:43 | 06:32 | 20:29 | 21:19 | 13:56:28 |
| 07 | Ti | 05:39 | 06:29 | 20:32 | 21:22 | 14:02:52 |
| 08 | On | 05:35 | 06:25 | 20:35 | 21:25 | 14:09:16 |
| 09 | To | 05:31 | 06:22 | 20:38 | 21:29 | 14:15:41 |
| 10 | Fr | 05:27 | 06:18 | 20:41 | 21:32 | 14:22:06 |
| 11 | Lö | 05:23 | 06:15 | 20:44 | 21:35 | 14:28:32 |
| 12 | Sö | 05:19 | 06:11 | 20:46 | 21:39 | 14:34:58 |
| 13 | Må | 05:15 | 06:08 | 20:49 | 21:42 | 14:41:23 |
| 14 | Ti | 05:12 | 06:05 | 20:52 | 21:45 | 14:47:49 |
| 15 | On | 05:08 | 06:01 | 20:55 | 21:49 | 14:54:15 |
| 16 | To | 05:04 | 05:58 | 20:58 | 21:52 | 15:00:41 |
| 17 | Fr | 05:00 | 05:54 | 21:01 | 21:56 | 15:07:08 |
| 18 | Lö | 04:56 | 05:51 | 21:04 | 21:59 | 15:13:35 |
| 19 | Sö | 04:52 | 05:47 | 21:07 | 22:03 | 15:20:02 |
| 20 | Må | 04:48 | 05:44 | 21:10 | 22:07 | 15:26:28 |
| 21 | Ti | 04:43 | 05:40 | 21:13 | 22:10 | 15:32:56 |
| 22 | On | 04:39 | 05:37 | 21:16 | 22:14 | 15:39:23 |
| 23 | To | 04:35 | 05:34 | 21:19 | 22:18 | 15:45:50 |
| 24 | Fr | 04:31 | 05:30 | 21:22 | 22:22 | 15:52:17 |
| 25 | Lö | 04:27 | 05:27 | 21:25 | 22:25 | 15:58:45 |
| 26 | Sö | 04:23 | 05:23 | 21:28 | 22:29 | 16:05:12 |
| 27 | Må | 04:18 | 05:20 | 21:32 | 22:33 | 16:11:39 |
| 28 | Ti | 04:14 | 05:17 | 21:35 | 22:37 | 16:18:07 |
| 29 | On | 04:10 | 05:13 | 21:38 | 22:41 | 16:24:34 |
| 30 | To | 04:05 | 05:10 | 21:41 | 22:45 | 16:31:01 |
| Land | Finland |
| Landskap | Ostrobothnia |
| Kommun | Jakobstadsregionen |
| Befolkning | 1083 |
| Tidszon | Europe/Helsinki |
| Kordinater: | 63.62542° 22.89594° 63°37'31.512''N 22°53'45.384''E |
| GeoNames | 654738 |