| Gryning | 02:55 |
| Soluppgång | 04:22 |
| Solnedgång | 21:43 |
| Skymning | 23:09 |
| Dagslängd | 17h 21m 8s |
| Förändring sedan igår | 8m 6s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:22 | 21:43 | 17:21:08 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:47 | 17:29:16 | 8m 8s |
| Om en vecka | 03:52 | 22:11 | 18:19:02 | 57m 54s |
| Om två vecka | 03:21 | 22:41 | 19:19:41 | 1h 58m 33s |
| Om en månad | 02:00 | 00:04 | 22:03:50 | 4h 42m 42s |
| Om två månader | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om tre månader | 03:27 | 22:56 | 19:28:53 | 2h 7m 45s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:22 | 21:43 | 17:21:08 | 0s |
| Igår | 04:26 | 21:39 | 17:13:02 | -8m 6s |
| För en vecka sen | 04:51 | 21:16 | 16:25:13 | -55m 55s |
| För två veckor sen | 05:19 | 20:50 | 15:30:47 | -1h 50m 21s |
| För en månad sen | 06:24 | 19:54 | 13:30:02 | -3h 51m 6s |
| För två månader sen | 07:20 | 17:15 | 9:54:52 | -7h 26m 16s |
| För tre månader sen | 09:20 | 15:16 | 5:55:46 | -11h 25m 22s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:55 |
| Borgerlig gryning | 02:55 - 04:22 |
| Dagsljus | 04:22 - 21:43 |
| Borgerlig skymning | 21:43 - 23:09 |
| Nautisk skymning | 23:09 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:55 | 2h 55m |
| – Borgerlig gryning | 02:55 - 04:22 | 1h 26m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:55 - 03:34 | 38m |
| – Gyllene timmen | 03:34 - 05:45 | 2h 10m |
| Soluppgång | 04:22 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 21:43 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:20 - 22:31 | 2h 10m |
| – Blå timmen | 22:31 - 23:09 | 38m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:43 - 23:09 | 1h 26m |
| – Nautisk skymning | 23:09 - 00:00 | 50m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:25 | 06:20 | 19:58 | 20:53 | 13:37:29 |
| 02 | To | 05:20 | 06:16 | 20:01 | 20:57 | 13:44:56 |
| 03 | Fr | 05:16 | 06:12 | 20:05 | 21:01 | 13:52:24 |
| 04 | Lö | 05:11 | 06:08 | 20:08 | 21:05 | 13:59:52 |
| 05 | Sö | 05:07 | 06:04 | 20:12 | 21:09 | 14:07:22 |
| 06 | Må | 05:02 | 06:00 | 20:15 | 21:13 | 14:14:52 |
| 07 | Ti | 04:58 | 05:56 | 20:18 | 21:17 | 14:22:23 |
| 08 | On | 04:53 | 05:52 | 20:22 | 21:21 | 14:29:55 |
| 09 | To | 04:49 | 05:48 | 20:25 | 21:25 | 14:37:27 |
| 10 | Fr | 04:44 | 05:44 | 20:29 | 21:29 | 14:45:01 |
| 11 | Lö | 04:39 | 05:40 | 20:32 | 21:33 | 14:52:36 |
| 12 | Sö | 04:35 | 05:36 | 20:36 | 21:37 | 15:00:12 |
| 13 | Må | 04:30 | 05:32 | 20:40 | 21:42 | 15:07:49 |
| 14 | Ti | 04:25 | 05:28 | 20:43 | 21:46 | 15:15:27 |
| 15 | On | 04:20 | 05:24 | 20:47 | 21:50 | 15:23:06 |
| 16 | To | 04:15 | 05:19 | 20:50 | 21:55 | 15:30:47 |
| 17 | Fr | 04:10 | 05:15 | 20:54 | 21:59 | 15:38:29 |
| 18 | Lö | 04:05 | 05:11 | 20:58 | 22:04 | 15:46:12 |
| 19 | Sö | 04:00 | 05:07 | 21:01 | 22:09 | 15:53:57 |
| 20 | Må | 03:54 | 05:03 | 21:05 | 22:13 | 16:01:44 |
| 21 | Ti | 03:49 | 04:59 | 21:09 | 22:18 | 16:09:32 |
| 22 | On | 03:44 | 04:55 | 21:12 | 22:23 | 16:17:22 |
| 23 | To | 03:38 | 04:51 | 21:16 | 22:28 | 16:25:13 |
| 24 | Fr | 03:33 | 04:47 | 21:20 | 22:34 | 16:33:06 |
| 25 | Lö | 03:27 | 04:42 | 21:24 | 22:39 | 16:41:02 |
| 26 | Sö | 03:21 | 04:38 | 21:27 | 22:45 | 16:48:59 |
| 27 | Må | 03:15 | 04:34 | 21:31 | 22:50 | 16:56:57 |
| 28 | Ti | 03:09 | 04:30 | 21:35 | 22:56 | 17:04:58 |
| 29 | On | 03:02 | 04:26 | 21:39 | 23:02 | 17:13:02 |
| 30 | To | 02:55 | 04:22 | 21:43 | 23:09 | 17:21:08 |